Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Gereksiz kaygıya dikkat
  • 0
  • 04 Kasım 2020 Çarşamba
  • +
  • -

SODEV’in araştırmasına katılan gençlerin, %32’sinin herhangi bir eğitim kurumu ile ilişkisi olmadığı gibi, herhangi bir istihdam ilişkisi de yok! %69,2’si ekonomik anlamda bağımsızlığını kazanmamış.

Düşüncelerini özgürce ifade edebilmek ve başkalarının da düşüncelerini özgürce ifade edebilmesinin gençler için çok önemli bir konu olarak ifade ediliyor. Sonuçlara göre, gençlerin %68,3’ü düşüncelerini özgürce ifade edebilmeyi çok önemli olarak görüyor. %52’si ise başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini de çok önemli buluyor.

 

Araştırma verilerine göre, Türkiye’de gençlerin %62,5’i eğer imkan olsa yurtdışına yerleşip orada yaşamak istediğini belirtiyor. Ayrıca rapordaki bir çarpıcı veri de, kendi oy verdikleri partinin yıllardır iktidarda olmasına rağmen, AK Partili gençlerin dahi neredeyse yarısının yurtdışında yaşamak istediğini ifade etmesi.

Hayatınızın kalan kısmının tamamını SUDİ ARABİSTANDA aylık 10 bin dolar veya İSVİÇRE’DE 5 bin dolar kazanarak geçirme imkanınız olsa hangisini tercih edersiniz? %72,2 İsviçre derken, ancak %27,8 Arabistan diyor.

Hayatınızın kalan kısmının tamamını KUZEY KORE’DE aylık 10 bin dolar veya İSVİÇRE’DE 5 bin dolar kazanarak geçirme imkanınız olsa hangisini tercih edersiniz? %64,3 İsviçre derken, %35,7 Kuzey Kore diyor.

Gençler ülkede yalnızca yetenek ile bir yere gelinebileceğine inanmıyor. Rapordaki bir çarpıcı veri de yetenekli bir gencin başarılı olacağı ve mutlaka bir yere geleceğine ilişkin inanç gençler arasında ancak %20,7 oranında geçerli olması. Yani gençlerin yalnızca yetenek ile bir yere gelinebileceğine ilişkin inançları çok zayıf görünüyor. Katılımcıların %70,3’ü Türkiye’de arkası sağlam bir kişinin yetenekli bir gencin önüne geçebileceğini düşünüyor. Türkiye’de ‘arkası sağlam’ bir kişinin yetenekli bir gencin önüne geçebileceğini düşünüyor.

Araştırmasına katılan gençlerin %40,8’i Türkiye’de üniversitelerin iş bulmak için yeterli donanım sağladığını düşünmüyor. Gençler işsiz, eğitimle bağları kopuyor, eğitimle bir yere gelinebileceğine ilişkin inanç azalıyor, kayırmacılık ve arkası sağlam olmadan Türkiye’de bir yere gelmenin zor olduğunu düşünüyor, yurtdışında yaşamak istiyor.

Araştırma, iktidarda olmayan düşüncelerin sosyal medyada ifade edilmesi yönünde dahi önemli sınırlamalar olduğunu gösteriyor. Muhalif partilere oy veren gençler sosyal medyada kendilerini özgürce ifade edemediklerini ifade ediyor. Araştırmamıza katılan gençler %93,2 ile en çok Instagram’ı kullandıklarını belirtiyor. İkinci sırayı %49,2 ile Twitter, üçüncü sırayı %47,3 ile Facebook, dördüncü sırada da %24 ile Snapchat yer alıyor.

***

İbn-i Sina’nın bin yıl kadar önce korku ve endişenin insan üzerindeki etkilerini göstermek üzere bir deney yapar. Bu deneyde, ayni koyundan, ayni batında ikiz doğan, aynı cins ve aynı kiloda iki kuzuyu iki ayrı kafese koyar. Kuzular aynı yemlerle beslenir, bütün şartlar eşittir. Ancak yan tarafa bir kafes daha koyar. İçinde kurt olan bu kafesi öyle yerleştirir ki, kuzulardan yalnız biri görmektedir.

Kendisine bir zarar verebilecek durumda olmamasına rağmen, kurdu gören kuzu günden güne huzursuzlanmaya başlar. Uykusuzluk ve iştahsızlık yüzünden zaman içerisinde çelimsiz düşer ve ölür.

Kurdu görmeyen diğer kuzu, huzurlu olduğundan iyi beslenir ve kilo alır.

Bu deneyde İbn-i Sina, zihinsel etkinin, sağlık ve bünye üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini gösterir, kurdu gören kuzunun, korkunun verdiği endişe ve huzursuzluk söyler. Gereksiz korku, endişe, kaygı ve stresin insan bünyesine verdiği zararı başka hiçbir şey veremeyeceğini ortaya koyar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?