Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Günaydın! – 27 Temmuz 2019
  • 0
  • 27 Temmuz 2019 Cumartesi
  • +
  • -

GÜNAYDIN

Keramet sahibi, vazgeçilmez insanlardır! Yaptıkları işleri başkalarının yapma ihtimali yoktur. Olmasalar, maazallah başlarına bir hal gelse, ait oldukları kurum ayakta duramaz, batar.O makamı bir başkasının kendileri gibi temsil etme şansı yoktur.

Kerameti kendinden menkul bu arkadaşlar asla hata yapmaz, bir işi eksikbırakmazlar. Kusurlu, eksik ve hatta defolu olanlar asla kendileri değildir. Arkadaşlarını, dostlarını asla satmamışlardır, satmazlar! Fedakar insanlardır, her zaman dostlarının yardımına koşmuş, yanlarında yer almışlardır.Problemlerin sorumluları hep karşılarındakilerdir!

Bulundukları yerden bir şekilde uzaklaşmış veya dışlanmış olsunlar hiç fark etmez. Bir organizasyonun oluşumu sırasında yer almasalar da, emek vermeseler de, harmanda izleri olmasa da, hep sofrada başköşede olmak isterler. Kendileri oralarda olmasa işler yürümez. Kendilerine, kurumsal şahsiyet tevdi eden dostlarını eleştirmekten, yermekten geri durmazlar.

Bu durumdaki insanların aynaya bakarak kendileriyle yüzleşmelerine zemin hazırlanmalı bazen. İrkilerek uyanmaları, kendilerine gelmeleri sağlanmalı. Günaydın demeli… Günaydın!

Akla gelebilecek her rezilliği yaşamış, gırtlağına kadar pisliğe batmış, buna rağmen yolda geçen bir araçtan, üzerine çamur sıçrayan birini kınayan densiz, günaydın!

Hayatı boyunca kayda değer bir şey yapmamış, giriştiği her işi batırmış. Hiçbir başarıda imzası olmamasına rağmen kendisinden daha başarılılara tepeden bakan, küçümseyen çakma iş adamı, günaydın!

Girdiği topluluklarda karşısındakinin kişiliğinden çok cebindekiyle ilgilenen, gizli gizli el ovuşturan çakma filozof, günaydın!

Konuşmalarda lafı ağzında geveleyen, durup düşünen, net cevaplar vermek yerine konunun çevresinde dolaşarak geçiştiren stratejist. Kafanın içindeki kırk tilkinin kuyruklarının bir birine değmemesi için büyük çaba harcıyorsun. Nafile, kuyruklar dolaşıyor, günaydın!

Hırsızlık, arsızlık, yolsuzluk kimin haddine?  Kim hoş bakar bu tür olaylara? İyi güzel de, hırsızlık sadece birilerinin parasını, malını, ya da kıymetli bir şeyini çalmak mı? İnsanların emeğini çalanlara ne demeli? Liyakat sahibi insanları kenara itip, sırf benim akrabam, yakınım, sözümden çıkmaz, çıkar ilişkim var diyerek liyakatsız, hiçbir emeği olmayanları önemli noktalara getirmeye ne demeli? Günaydın!

Hakaretleriyle, attığı iftiralarla, kınamalarla ya da yaptığı dedikodularla insanlarınne kadar büyük acılar çektiğini, nelere katlanmak zorunda kaldıklarını, ne büyük ıstıraplarla karşı karşıya kaldığını düşünmeden, kendi çıkarları uğruna başkalarını karalayan hokkabazlar, size de günaydın!

Daha yukarılara çıkacak potansiyele sahip olmadığı,yukarı çıkmak için gerekli bedeli ödeyerek kendini geliştirmeyi göze alamadığı için, kendisiyle aynı düzlemde bulunan arkadaşlarını aşağıya iterek yükseldiklerine inanan, heybetli görünen alçaklar, günaydın!

Kendi gözünün önündeki merteğin farkına varmadan, başkalarının gözündeki saman çöpüyle ilgilenerek, kınayıp ayıplayanlar, size de günaydın!

Bu kadar fazla günaydın dendiğine göre umarım uyandınız. O zaman aynaya bakma zamanı. Durun, durun. Uyku mahmurluğu geçmeden, yüzünüzü gözünüzü yıkamadan aynaya bakmayın sakın. Şöyle kendinize bir bakın. Kendinizle yüzleşin. Kendinize, GÜNAYDIN deyin.

Bir dostuma “aynaya bak” demiştim. “Baktım abi” dedi. Ne gördüğünü sordum. Arkada gelen araçları, yoldaki insanları, evleri ve manzarayı gördüğünü söyledi. Ben dikiz aynasına bak dememiştim, aynaya bak demiştim. O yanlış anlamış, dikiz aynaya bakmış. Sizsiz olun düz aynaya bakın.

İyi bir toplumda yaşamak istiyorsak, insanları değiştirmek istiyor, yaşadığımız toplumu daha yukarılara çıkarmak istiyorsak, gerçekten istiyorsak, aynaya bakmalıyız dostlar, aynaya. Aynada gördüğümüz insanı değiştirmekle başlamalıyız işe. Aynada gördüğümüz insan değişmeden dünya değişmeyecek!

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?