Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Hastaneme dokunma! – 1 Temmuz 2019
  • 0
  • 01 Temmuz 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Dün Kent Meydanında İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkan Dr. Mehmet Hasanoğlu’nun, “Hastaneme Dokunma” temalı basın açıklaması ve imza kampanyasına katıldım.

İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kamil Erozan, Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, İlçe Başkanları, yöneticiler ve vatandaşlar vardı. İmza atmak için de çok sayıda vatandaşın kuyrukta beklemesi ilginin fazla olduğunu doğruluyordu.

Bursa Şehir Hastanesinin bugün açılacağını söyleyerek başladı sözlerine.  Şehir hastanesinin açılışına karşı olmadıklarını, halkın sağlık hizmetlerinden faydalanmasından yana olduklarını ancak, mevcut hükümet tarafından ortaya konan, yandaşa rant sağlama esasına dayalı hasta garanti uygulamalarına karşı olduklarını, sözleşmelerinin SAYIŞTAY denetimine kapalı olmasına karşı olduklarını söyledi.

Türkiye ortalamasına bakıldığında 345 kişiye bir hasta yatağı düştüğünü, Bursa’da özel hastaneler dahil, yaklaşık altı bin yatak bulunduğunu, bunun Türkiye ortalamasının altında olduğunu, Şehir Hastanesinin açılmasıyla bile yeterli yatak sayısına ulaşılamayacağını söyledi.

“Açılacak Şehir Hastanesine kadro ve hasta temin etmek için 1200 yatak kapasiteli dört devlet hastanesinin kapatılmasına karşıyız” dedi. Yeni hastaneyle sağlık kuruluşlarının şehrin üç ayrı uç noktasında toplanacağını, hastanelere ulaşmanın zorlaşacağını, bir dakikanın bile çok önemli olduğu, acil durumlarda halkın özel hastanelere mecbur bırakılacağını sözlerine ekledi.

“Ulaşım probleminin çözülmeden açılışın yapılmasının çok büyük sıkıntıları da beraberinde getirecek.” dedi. “Öte yandan Türkiye ortalamasına göre, Bursa’da 300-350 uzman hekime ihtiyaç var.  4 hastanedeki uzman hekimleri şehir hastanesine görevlendirerek yandaşa, sağlık çalışanların sırtından rant elde edilmesine karşıyız” dedi

Zübeyde Hanım Doğumevi ve Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesinin depreme dayanıklılık testinin kötü çıktığı için kapatıyoruz dendiğini belirtti. Bu söylenenler doğruysa ki doğrudur. O zaman bu tamı tamamına skandaldır1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Madem depreme dayanıklı değil bu yapılar neden güçlendirilmedi? Şimdi mi aklınıza geldiği binaların çürük olduğu?

Bursa Şehir Hastanesi´nin, Çanakkale, Balıkesir, Yalova, Bilecik ve Bursa’da 6,5 milyon kişiye hizmet verecek şekilde planlandığı söyleniyor. 800 bin metrekare alan üzerinde hayata geçirildiği, Genel Hastane, Onkoloji, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları, Kalp ve Damar Cerrahisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri olmak üzere 6 hastaneden meydana geldiği belirtiliyor.

“Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi kentin doğusunda nitelikli sağlık hizmetlerinin sunulduğu bir merkez görevi üstlenirken, şehir hastanemiz kentin batısında merkez konumunda yer alacak” deniyor.

Yetkililerin bu açıklamalarını dikkate alındığında, Dr. Hasanoğlu’nun söylediklerini dikkate almamak mümkün mü? Bursa için yetersiz olan hasta yatak kapasitesi nasıl karşılanacak? Mevcut haliyle dahi ihtiyaç karşılanmıyorken, 4 hastaneyi de kapatmayı planlayarak nasıl sağlık hizmeti vereceksiniz? Şehirde ulaşımı nasıl sağlayacaksınız? Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın seçim vaadinde Emek Metrosuna ilave edilecek istasyonlarla, metro Şehir Hastanesine ulaştırılacaktı. Ödenek yokluğunda Kent Meydanı-Otogar raylı sistemin inşaatının durduğunu da göz önüne aldığımızda, ulaşım nasıl sağlanacak?

CHP Bursa Milletvekili ve Millet İttifakının Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın seçim çalışmalarında sık sık, “Osmangazi Bursa Bursa da Osmangazi’dir” demişti. Dr. Hasanoğlu da bu sözleri doğrularcasına yaptığı çalışmalarla Bursa kamuoyunda ses getirmeye devam ediyor. İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanlığına atandığı günden bu yana Bursa’da önemli sosyal sorumluluk projelerine imza attı.

John C. Maxwell, “Liderliğinizin seviyesini konumunuzdan kaynaklanmayan etki alanınız belirler” der.

Takım olmayı başardığınızda, ilkeli, şeffaf ve dürüst olduğunuzda, takımdakiler size güven duyduğunda, aranızda sonsuza kadar sürecek güçlü bağlar kurulur. Bağ kurma, takımda sinerji oluşturur. Sinerji patlamalı çoğalmadır!  İşte, Osmangazi İYİ Partideki başarının sırrı budur.

                                                                                                                                  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?