Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Hastaneme dokunma II – 6 Temmuz 2019
  • 0
  • 06 Temmuz 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Bursa Şehir Hastanesinin 1 Temmuz Pazartesi günü açılacağı söyleniyordu.  Şimdi ise Eylül ayı başına ertelendiği söyleniyor.

Hastaneyle ilgili söylentilerin ardı arkası kesilmiyor. Bursa Şehir Hastanesini yapan RÖNESANS firması ile Sağlık Bakanlığı arasında fiyatlandırmadan dolayı anlaşmazlık çıktığı söyleniyor. Bu yüzden firma çalışanlarının, Sağlık Bakanlığı görevlileri veya hastaneyi merak edip gelenleri içeri almadığı iddia ediliyordu.

Hastaneye giderek bilgi almak istedik. Kapıda bulunan güvenlik görevlisi, bizi içeri sokmadı.Telefonla kendi üstleri olan Hüseyin Bey’i aradı. O da, açılış günü hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, İl Sağlık Müdürlüğünde bilgi alabileceğimizi söyledi. Sağlık Müdürlüğünü aradığımızda da, bilgi almamız için hastanenin telefonunu verdiler. Ancak buradan da bir bilgiye ulaşamadık.

Diğer taraftan, Acemler’de yapımı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatında çalışmaların durma noktasına geldiği söyleniyor.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa Şehir Hastanesi´nin, Bursa, Bilecik, Yalova, Balıkesir ve Çanakkale olmak üzere 6.5 milyonluk hinterlanda nitelikli sağlık hizmeti sunacağını söylüyor. Demek ki Bursa Şehir Hastanesi, Bursalılar düşünülerek yapılmıyor. Peki, hangi gerekçeyle hastaneleri kapatmayı planlıyorsunuz?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Bursa’daki Hastanelerde yatak sayısının 15 binin üzerinde olması gerekiyor. Türkiye ortalaması baz alındığında da yatağı sayısı 8700 olmalı.  Mevcut durumda ise, özel hastaneler dahil, 6000 yatak bulunmakta. 1350 yatak kapasiteli Şehir Hastanesi hizmete başlasa bile yatak sayısı Türkiye ortalamasının altında. Bir de kapatılması planlanan Devlet Hastanelerini göz önüne aldığımızda Bursa’da,  sağlık hizmetlerinin yeterli olacağını söylemek saflık olur.

***

“Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezi”neden kapatılmak isteniyor? Yıldırım Belediye Meclis Toplantısında, İyi Parti Gurup Sözcüsü Muhammet Budaklının sorusuyla gündeme geldi. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz,  Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Ambulans Merkezi olarak kullanılmak üzere Tıp Merkezinin Sağlık Bakanlığına devredileceğini söyledi.

Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezi, 6 uzmanlık dalıyla bulunduğu bölgeye hizmet veren bir ikinci derece sağlık kuruluşudur. Uzmanlık dallarına göre ruhsatlandırılmış, kazanılmış bir haktır. Yıldırım sakinleri bu haktan mahrum edilmemelidir. Osmangazi, Nilüfer, Gürsu ve Kestel’de Devlet Hastanesi var, Yıldırım’da yoktur.

Yıldırımda Bulunan Şevket Yılmaz Hastanesi, Yüksek İhtisas Hastanesidir.  Bu nedenle acilen ikinci kademe hizmet verecek bir sağlık kuruluşuna ihtiyaç vardır. Bununu için Yıldırım’da yaşayan herkesin kolayca ulaşacağı en uygun yer, eski Tıp Fakültesisin olduğu alandır. Bu alana yapılacak 250 yatak kapasiteli, Dr. İsmail Fakı Devlet Hastanesi Yıldırım’a çok iyi gelecektir.

Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezi’nin kapatılma düşüncesinin, hasta garantili olarak yapılan Bursa Şehir Hastanesine, hastaları yönlendirmekle ilişkili olduğunu söyleyenlerin sayısı da az değil. Hatta buradaki hastaların çevredeki özel hastanelere yönlendirilmesi için kapatılacağını söyleyenler de az değil.

Konuştuğumuz bazı görevliler Özgen Keskin ve İsmail Hakkı Edebali zamanında da Tıp Merkezinin kapatılması girişiminin olduğunu, tepkiler üzerine vazgeçildiğini söylediler. Çalışanlar da yetkililerin herhangi bir açıklama yapmamasına karşılık dedikodu olarak dolaşan bu söylentilerden rahatsız.

Aile Sağlığı Merkezi olarak kullanılmak maksadıyla Sağlık Bakanlığına devredilmesi düşünülen Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezinin, masum bir devir işlemi olduğu düşünülmemektedir.

Bina Sağlık Bakanlığına devredildi diyelim. Ruhsat ne olacak? Ruhsat da Sağlık Bakanlığına verilecek mi? Yoksa ihale yoluyla satılacak mı?

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Yıldırım Belediyesi Tıp Merkezinin kapatılması konusu ve risklerini bütün ayrıntılarıyla analiz edecektir.Yıldırım Belediye Başkanının, Yıldırımlıların lehine karar vereceğini düşünüyorum.

İnsan sağlığı ticari bir meta değildir!Büyük kayıpların küçük ihmallerle yaşandığı göz ardı edilmemelidir! Kazananın Yıldırım’da yaşayanlar olmalıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?