Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
İYİ PARTİDE ÖRNEK DEMOKRASİ!
  • 0
  • 15 Ocak 2020 Çarşamba
  • +
  • -

Dün İYİ Parti Bursa İl Başkanlığının düzenlediği Basın Toplantısına katıldık. Toplantının gündemi İlçe Delege Seçimleriydi.

İYİ Parti Genel MerkezininTeşkilatlara gönderdiği Genelge doğrultusunda, İlçe Kongre Delegesi olmak isteyen üyeler, İlçe Kongresinin bir gün öncesi akşamına kadar ikametgah belgeleriyle birlikte müracaat dilekçelerini doldurarak teslim edecekler.

3 Ocak’ta Üye Kayıtlarının bulunduğu çarşaf listeler, İlçe Başkanlıklarınca askıya çıkarıldı. Listeler kongre gününe kadar askıda kalacak.

İl başkanı Yahya bahadır, “bundan yaklaşık iki buçuk yıl önce Türk siyasetine nefes aldırmak için çıkmasak, biz de haksızlık karşısında susanlardan olsaydık, İstanbul, Ankara, Antalya, Adana ve Mersin gibi büyük şehirlerde Belediye Başkanlığı değişiklikleri yaşanabilir miydi? Şükürler olsun ki korku duvarlarını yıktık” diye başladı sözlerine.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Balıkesir’i çok az oy farkıyla kaybetmiş, oyların yeniden sayılması için yaptığı başvuru da Seçim Kurulu tarafından reddedilmişti. Bursa ise az farkla “Millet İttifakı” tarafından kaybedilmişti. Bu süreçte İYİ Parti Büyükşehir ve İl Bazında Belediye Başkanlığı kazanamamış olsa da 31 Mart seçimlerinin belirleyicisi olmuştu. İyi Partinin desteği sayesinde, iktidarın “çantada keklik” olarak gördüğü Ankara ve İstanbul’da Belediye Başkanlıkları el değiştirmişti.

“İYİ Parti Türkiye’ye İYİ geldi. Partimizin kuruluşuyla korku duvarları yıkıldı. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in liderliğinde, İYİ Parti kadroları olarak Türkiye’nin makus talihini değiştirmeye hep beraber talip olduk” diye sürdürdü konuşmasını.

 

Göreve geldiklerinde 2000 civarında olan üye sayısını, 7 kat artırarak 14 binin üzerine çıkardıklarını söyledi.

“İYİ Parti Bursa İl Başkanlığı olarak 2. Olağan Kongre sürecimizi Ocak ayı itibarıyla başlatmış bulunuyoruz. Çarşaf Liste usulü ile yapılacak İlçe Delege seçimlerinde her üyemiz aday olabilecek. 19 Ocak’ta 9 İlçe ile başlayacak Delege seçimlerimizi Ocak sonuna kadar tamamlayacağız” dedi.

Delege seçimlerinin tamamlanmasının hemen ardından Şubat ayının 2. Haftasında İlçe Kongrelerine başlayacaklarını, Mart ayının ikinci haftasında ilçe kongrelerini tamamlayacaklarını, Nisan veya Mayıs ayı içerisinde de İl Kongresini yapacaklarını bildirdi.

Delege seçimlerinde üye sayıları 400’ün altında kalan ilçelerde seçim yapılmayacak. 400 ve üzeri üyesi bulunan ilçelerde delege aday sayısının 400 geçmesi durumunda seçim yapılacak. Bu konuyu konuştuğumuz Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, “delege aday sayısı ne kadar fazla olursa, kalite o kadar artar” dedi.

***

Önceki gün, İYİ Partinin Bursa’da görevi başındaki tek Doğal Delege sıfatına sahip, Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Hasanoğlu ile görüştük.Başkan Hasanoğlu, “ Genel İdare Kurulumuzun aldığı karar ve Teşkilat Başkanımızın Genelgesi ile 31 Ocak 2020 tarihine kadar yapılması zorunlu olan İlçe Delege Seçimleri, Bursa’da İlçe Başkanları Toplantısında alınan karar gereği İlçe delege seçimi yapma zorunluluğu olan 9 ilçede 19 Ocak 2020 Pazar günü  13:00-18:00 saatleri arasında İlçe Başkanlıklarında gerçekleştirilecektir” dedi.

“Osmangazi İlçe Başkanlığı olarak bizler de tüm hazırlıklarımızı yaptık ve delege seçimlerine katılma hakkı olan Yargıtay onaylı 3126 üyeden oluşan listemizi askıya çıkardık” diye devam etti.

Çarşaf liste usulü ile yapılacak delege seçimlerinde her üyelerinin aday olabileceğini, kimsenin, bu haktan mahrum edilemeyeceğini, aday sayısının fazla olmasının rekabet ortamı yaratacağını, bunun da delege profilini yükselteceğini, sonuçta da kazananın İYİ Parti olacağını belirtti.

İYİ Partide yapılacak delege seçimlerinin usule uygun bir olgunluk içerisinde tamamlanmasının demokrasimiz adına iyi bir örnek olacağı kanaatindeyim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?