Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
KONGRELER VE SONRASI
  • 1
  • 25 Şubat 2020 Salı
  • +
  • -

 

Geçtiğimiz Pazar günü Bursa’da İYİ Partide üç  İlçe Başkanlığı seçim yapıldı. Demokrasi yarışı havasında geçen seçimlerde, Yıldırım’da Kemal Ataç, Mustafakemalpaşa’da Tevfik Demir, Karacabey’de de Fatih Karabatı İlçe Başkanlıklarına seçilen isimler oldular.

Seçimin çekişmeli geçtiği ve heyecanın en yüksek olduğu ilçe Yıldırım idi.  369 delegesi bulunan yıldırımda 178 oy alan Kemal Ataç İlçe Başkanı seçilirken, Kerem Arslan 168 oy aldı. Üç adayın yarıştığı Mustafakemalpaşa’da Tevfik Demir 184 oyla ipi göğüsleyen isim oldu. Mazlum Ada 116, Yakup Dikici de 13 oy aldı. Karacabey’de seçime tek liste olarak giren Fatih Karabatı’da seçime katılan 112 delegenin tamamının oyunu alarak İlçe Başkanı oldu.

Yıldırım’da gerek Kemal Ataç’ı destekleyen delegeler, gerekse Kerem Arslan’ı destekleyen delegeler, “cesurlar hareketi” olarak ifade ettikleri partilerine uygun bir duruş sergilediler. Tavır ve davranışlarıyla farklılıklara hoşgörüleri, seçimin şölen havasında geçmesini sağladı. İki tarafa da hoş görünme gayreti içerisinde gidip gelenler itibar görmedi. Bir de bulundukları konumu kullanarak delegeleri etkilemeye çalışan, baskı kurarak yönlendirmeye çalışanlar hoş karşılanmadı.

Meral Akşener Bursa gezisinde, “Herkes her yere aday olabilir. Rekabet kaliteyi artırır. Tek bir şartım var, o da kazanan da kaybeden de salonda kol kola çıkacak” demişti.

Yıldırım ve Mustafakemalpaşa’da adaylar salona birlikte girerek delegeleri selamladılar.İlçe Başkanı seçilen adayları ilk kutlayanlar da diğer adaylar oldu.

***

Seçim öncesi “Delege Nerede?” Başlıklı yazımdan dolayı fazlaca eleştiri almıştım. Bazı arkadaşlarım yazışarak, yüz yüze görüşerek ya da telefonla arayarak yazımın sert olduğu yönünde ve Belediye Meclis Üyelerinin ilçe seçimlerine müdahil olmamaları konusunda ifadeler kullanmışlardı.

İlçede yapılan adaylık açıklamasının normal sınırları fazlasıyla zorlaması üzerine o yazı kaleme alınmıştı. Çok sayıda Meclis Üyesi, İl Başkan Yardımcıları ve İlçe Başkanı oradaydı. Aynı Parti içerisindeki adayların birisi için ilgi gösterilmezken, diğeri için bu kadar abartılı tezahürat yapılması, kutuplaşma tehlikesini beraberinde taşır. Hiçbir toplulukta sükuneti sağlamakla görevli olanların böyle bir eylemde bulunması hoş karşılanmazdı. Bilemiyorum, yazımın sert olduğu konusunda bana telkinde bulunan bu arkadaşlar, aşrı taşkınlık sergileyen Belediye Meclisi ve İl Divan Üyeleri için de birkaç söz söylemiş olabilir mi?

Daha sonra gördüm ki beni eleştirenler, anın kahramanlarıyla çok daha önemli mekanlarda fotoğraf karelerinde buluşmuşlar. Kendi kusurlarını görmeden, başkalarının hatalarına odaklananlar, bunun sağlıklı bir bakış açısı olmadığını bilmelidir. Bir insan eleştiriyorsan,  yaptığının yanlış olduğunu söylüyorsan, sen de yapmayacaksın.

Ben kimseye tarafsız bakın demiyorum. Bir insan tarafsız bakamaz. Hiç kimsenin böyle bir şansı yoktur. Nasıl tarafsız bakacağım? Algı benim, algıyı yorumlayan zihin benim, karar veren mantık benim!  Peki, ben nasıl tarafsız bakacağım? Kendi penceremden gördüğüme başkasının penceresinden bakıyormuş gibi değerlendirme şansına sahip miyim? Hayır. O zaman ben de bir başkasının tarafsız gözle bakmasını bekleyemem.

Ancak herkesten adil davranmasını, dürüst davranmasını bekleyebilirim. Etik davranmasını kurallara bağlı hareket etmesini bekleyebilirim. Zira toplumları bir arada tutan, bir düzen içerisinde yaşamalarını sağlayan kurallar zinciri vardır. Ben de aynı yolda yürüdüğümüz insanların bu kurallar zinciri içerisinde hareket etmesini isteme hakkına sahibim.

18 Şubat tarihli o yazımdan alınanlardan biri de Ahmet Koç olmalı ki, yazıyı okur okumaz soluğu Olay Gazetesinde almışlar. Ahmet Emin Yılmaza verdikleri mülakat neticesinde 19 Şubat günü, Ahmet Emin Yılmaz’ın köşesinde “Aday olmak için daha şimdiden 369 delegenin 241’inin imzasını aldı” başlıoklı yazı yayınlandı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen ardında İlçe Başkanı seçilen Kemal Ataç’la birlikte çektirdiği fotoğrafı, üzerine ”DELEGE ORADAYDI!!!” yazarak facebook’ta paylaşmış.

***

Seçimler geride kaldığına göre artık ileri bakma zamanı.  Fatih Karabatı’nın işi kolay gibi görünse de sorumluluğu ağır. Herkesin gözü onun üstünde.

Kemalpaşa’da, Tevfik Demir farklı kazandı. Yıldırım’da Kemal Ataç bıçak sırtı kazandı. Her ikisi de çok rahat olmayacak. Bu süreçte yüklendikleri sorumluluğun farkında olacaklarını sanıyorum. İki ilçede de başkanların başarılarını, büyük ölçüde belirleyecek olan bütünleştirici tavır sergilemelidir. “Bizim bir tek insanımızı dahi gözden çıkarmaya tahammüllümüz yoktur” diyor Akşener. Farklı seslere kulak verme mecburiyetleri var. “Kimsenin sırtındaki gömleği çıkarmasını istemiyoruz”cümlesi, birlik içerisinde çok sesliliğe imkan vereceğiz demektir.

Şahsi hatalarından dolayı yapılan eleştirileri olgunlukla karşılamalı, partinin kurumsal kimliğine yapılmış gibi gösterme hatasından uzak durmalıdırlar. Delege seçimleri sırasında görüldü ki, üyelerin büyük çoğunluğuna ulaşılmamış. Her mahalleye, her sokağa gitme, her üyeye ulaşma mecburiyetleri vardır.

Her üç başkanın da başarısı, öncelikle diğer listede yer alan başkan ve yönetici adaylarıyla kuracakları bağ ve kucaklaşma belirleyecektir. Bütünleştirici yaklaşım İYİ Partinin yeniden çekim merkezi olmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?