Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
MİLLİ SOKAK, MİLLİ Mİ?
  • 0
  • 20 Şubat 2020 Perşembe
  • +
  • -

Millet Mahallesi kentsel dönüşümle Yıldırım’ın gözde mahallelerinden biri oldu. Son on yılda neredeyse nüfusunu üçe katladı. Nüfusun hızla artmasının en önemli etken, güvenlik kaygılarını da gideren site tarzı modern yapılar.

Hızlı ve modern yapılarla Yıldırım’da marka olan bu mahallede ne yazık ki, yeteri kadar sosyal donatı alanları yok. Mahallede nüfus yoğunluğuna cevap verecek okul, sağlık merkezi, ibadethane, parklar ve sosyal alanlar yoktur.

Pazar kuruluyor, Pazar alanlarının düzenlenmesi için gerekli planlama yapılmamış. Pazarcı esnafının bıraktığı atıklar usule uygun toplanmıyor. Sadece tazyikli su ile yıkanıyor. Bu sırada pislik yol kenarlarına ve boş arazilere itilmiş oluyor. Anlık tedbirlerle sorunlar çözülmeye çalışılıyor. Kalıcı tedbirler konusunda ilgililer yeterli hassasiyeti göstermiyor.

Mahallenin problemleriyle ilgili aldığım bir fotoğraf ve yazı her şeyi anlatır nitelikte. Derya Caddesi ile Millet Caddesi arasında bulunan, Milli Sokak üzerinde Cumartesi günleri sebze ve meyve ağırlıklı Pazar kuruluyor. Bu sokakta Akyıldız konutları ile Anda Park sitesinin karşısında içerisinde ağaçlar bulunan iki alan var. Mahalle sakinleri, pazarcıların bu alanı tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kullandığını iddia ediyor. “Yaz aylarında ağaçların yaprakları olduğu için fark etmiyorduk. Şimdi ağaçlarda yaprak yok. Evlerimizin arasında def-i hacet eden pazarcı görüntüleri bizi rahatsız ediyor. Bunu durumu daha önceden de gerek mail, gerekse telefonlarla defaten zabıta görevlilerine bildirdik. Maalesef problemlerimizi çözmediler. En son olarak bugün bütün ailelerin gözü önünde tuvalet ihtiyacını açıkta gideren pazarcıya ait fotoğrafı gönderiyorum.

Bursa’nın merkezi sayılabilecek bir yerde pislik ve rezalet içeresinde bizler yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Taşındığımıza pişman olduk, her taraf çöp ve pislik içerisinde. Konunun üst yönetim tarafından ele alınarak bu rezalete son verilmesini, konunu sürüncemede bırakılması durumunda geçmiş iletiler ve fotoğraflarla birlikte Cimer ve Valilik Makamına da konuyu ileteceğimizi yazdım. Bunma rağmen sonuç alamadık” diye devam ediyor.

Böyle bir manzara karşısında kim hoşnut olabilir? Balkonda oturuyorsunuz, adam oturmuş karşınıza tuvalet ihtiyacını gideriyor, ne hissedersiniz? Bu ahlaki olduğu kadar, hijyenik açıdan da hoş karşılanacak bir durum değil. Bir düşünün, adam büyük abdestini su kullanmadan yapmış, ellerini yıkamamış, geçmiş pazar tezgahı başına size sebze meyve tartıyor, ne hissedersiniz?

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz beyin bu konuya derhal el atacağını, zaman geçirmeden gereğini yapacağını umuyorum. Milli sokak sakinleri, ahlaki, dini ve milli açıdan da adına yaraşır bir sokakta yaşamak istiyorlar. Bu da onlara çok görülmemeli.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?