Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Muhafazakarlık, Taassup Ya Da Mankurtluk! (IV) – 31 Mayıs 2019
  • 0
  • 31 Mayıs 2019 Cuma
  • +
  • -

Muhafazakarlık ve mutaassıplık günümüzde halk arasında dindarlık olarak algılanmakta ve öyle kabul edilmektedir. Birbiriyle hiç biri benzerliği olmayan bu iki kavramın aynı şeymiş gibi algılanması bildiğimizi sandığımız bu kavramlara salında ne kadar sığ baktığımızın bir göstergesidir.

Muhafazakarlık var olanı, mevcudu korumak iken, mutaassıplık bir inanca, bir siyasi görüşe veya bir düşünceye körü körüne bağlanmaktır. Hal böyle iken taassubu dindarlıkla karıştıranların sayısı hiç de az değil. İslam dininin reddettiği bu anlayış yanlıştır. Dindarlık açısından bakıldığında taassup sahibi insan olduğu gibi, dindarlıkla hiç ilgisi olmayan taassup sahibi insanlar da azımsanmayacak kadar fazladır. Taassubun en tehlikelisi siyasi taassuptur.

Okumayan, araştırmayan, düşünmeyen insanların bu akıma kapılması hiç de yadırganmamalıdır.

Bugün insanları mankurtlaştırmak için usturaya ve deve derisine gerek olmadığını yazmıştım. Dün işkence sonucu beyinler yıkanırken, bu gün her yönden sağanak sağanak üzerimize gelen kirli iletişim teknikleriyle bu işler yapılmaktadır. Her yandan bilgi saldırısına maruz durumdayız. Günümüzde bu da bir şiddet aracı gibi insanları rahatsız etmektedirler. Özellikle de sinsi iletişim ve kara propaganda ile insanlar yönlendirilerek istendik davranış sergilemeleri sağlanmaktadır.

Burada sıkıntı sanılandan daha büyüktür. Ne yazık ki insan güvendiği kişiler tarafından bu kara propagandaya maruz kalmaktadır.

İçi boşaltılmış değerler, öncelikler, devletin var olma ilkeleri kimin umurunda?

Kendisi gibi düşünmeyeni (olmayan) düşman olarak gören zihniyet, kazanımlarını da ganimet sayacak, kazanmak için her şeyin mubah olduğunu düşünecektir.

Nitekim geçtiğimiz günlerde CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu “Türkiye’nin Nabzı” programında soruları yanıtladı.

Programın bir kısmındaİmamoğlu’na beka tartışması hatırlatılarak, “PKK’ya FETÖ’ye özellikle yabancı basının Türkiye üzerine İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı konuştuğu meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu?” sorusu yöneltildi.

İmamoğlu ise bu soruya; “Gelin Türkiye’yi beraber yönetelim. 24 Haziran’da yetki alan AK Parti. Ne bekası? Kim daha vatansever? Bu ülkenin 82 milyon vatanseveri var. Terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız” diyerek yanıt verdi.

Peki, Ekrem İmamoğlu’nun bu sözleri nasıl medyaya servis ediliyor?

Ekrem İmamoğlu’ndan PKK VE FETÖ’YE skandal çağrı olarak veriliyor “gelin Türkiye’yi birlikte yönetelim.”

Ne yazık ki buna inananların sayısı hiç de az değil.

İşte kara propaganda bu. Hem de Ramazan ayında, hem de günahlarda arınma ayında…

Bu şekilde seçim kazanma uğruna ya yanlış, ya da eksik bilgiler verilerek taraftarlar kenetlenmeye çalışılıyor. İşin en kötüsü de kendilerine inananları kandırmaları. Bilmiyorum insanın kendine inananı kandırmasından daha büyük bir alçaklık var mıdır?

Peki doğru bilgiye ulaşmak kolay mı? Bugünkü şartlarda mümkün değil. Özellikle algı yanılsaması,manipülasyon,subliminal mesajlar ve art niyetli kara propaganda teknikleriyle insanların beyinleri yıkanmakta, bilinç düzeyleri değiştirilmektedir. İşte asıl mesele bu problem mücadele etmesini öğrenmektir   

Bunun içinöncelikle temel kavramlara, temel değerlere, ilkelere bir pusula gibi sarılmak, o evrensel değerler doğrultusunda edinilenilkelere sıkı sıkıya sarılarak, bunu bir pusula gibi kullanmak ve yol haritasına sürekli dikkat etmekle mümkündür.

Zihnen ayık olmak, uyanık olmak zorundayız. Zihnen uykuda olanın gözleri açık olsa ne yazar? Uyanık olmak; çevremizde olup bitenlerin farkında olmakla mümkündür. Aynı insanın yaptıkları, yaşadıkları, söyledikleri tutum ve davranışları birbirine uyuyor mu? Güven veriyor mu? Ona bakacağız.

Olaylar ve olguların sebep sonuç ilişkisini irdeleyeceğiz. Yaptığımız gözlemler üzerinde düşüneceğiz. Analiz ve sentez yaparak sonuca gideceğiz. Başka türlü bu kara propaganda ile başa çıkmak mümkün olmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?