Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Muhteşem organizasyon Altın Karagöz – 9 Temmuz 2019
  • 0
  • 09 Temmuz 2019 Salı
  • +
  • -

Önceki gün akşam,Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu, muhteşem bir görsel şölene ev sahipliği yaptı. 33.Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması açılış törenine katıldık.

Tören, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik’in açılış konuşmasıyla başladı

Fatma hanım,“halk dansları insanları birbirine yaklaştırır, arkadaşlığı, dostluğu, sevgiyi, saygıyı öğretir, milli birlik ve beraberlik duygularının gelişmesini sağlar” diye başladı sözlerine. Daha sonra “en geride kalmış toplumlarla, en gelişmiş toplumlara kadar her toplumda geçmişte günümüze yaşanmış sevinç, öfke, savaş, dayanışma, yakarış ve dostluklarını danslarda canlandırırlar” diye devam etti.

Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması ülkemizde formatında tek yarışmadır” sözleriyle başladı konuşmaya.

“Her toplumun kültürünü özgürce sergilediği bir platformdur Altın Karagöz.  Barış, sevgi ve hoşgörü kavramlarının dünyaya yayılmasının adıdır Altın Karagöz. Bursa’nın bağrından inşa ettiği bir medeniyeti dünyaya armağan etmesidir Altın Karagöz” diye devam etti. “Altın Karagöz Dans Yarışması evrensel barış ve kardeşliğe atılmış bir adımdır” diyerek konuşmasını tamamladı.

Ekiplerin sahneye çıkması bir renk cümbüşü oluşturdu. Farklı ülkelerden gelen katılımcılar, kendi kültürlerini yansıtan kıyafetlerle sahneye farklı bir hava kattılar. Kültürler kaynaşması vardı adeta. En fazla ilgi çeken an ise Fatma hanımın konuşması sırasında Türkmenistan ve sahnedeki diğer ekiplerle Fatma hanım arasında kurulan göz temasıydı. Çok etkileyiciydi. Baktığınızda her iki tarafın da beden dili, karşılıklı sevgi ve saygının yansıtıyordu.

Açılış Tören ve konuşmalardan hemen sonra üç dakikalık gösteriler başladı. İlk sahne alan Karagöz Halk Dansları Topluluğu, Türk halk oyunlarından örnekler sundu. İzleyicileri coşkulu alkışları eşliğinde sahneyi terk ettiler. Daha sonra sırasıyla Arjantin, Bangladeş, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin Halk Cumhuriyeti,  Dağıstan, Filipinler, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Meksika, Moldova, Polonya, Şili, Türkmenistan ve Ukrayna halk dansları ekipleri üçer dakikalık gösterilerini sundular.

Birbirinden çok farklı kültürlerin renk kombinasyonunu oluşturan görsellikte, kendi kültürümüze yakın olanlara daha fazla ilgili olduğumuz gerçeği her gösteri sonundaki alkışlara yansıyordu. En hareketli dansı Dağıstan ekibi sergiledi. Türkmenistan ekibinin kıyafetleri ise en iyisiydi.Şilinin  ilginç sesler çıkardıkları, sert bakışlı yamyam dansı da ilgiyle izlenenler arasındaydı.

Bu muhteşem organizasyona halkın ilgisinin oldukça fazlaydı. Ön sıradaki protokol koltukları boştu. İlk gelen Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Erdem Saker, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik vardı sadece.

Bursa için böylesine önemli bir uluslararası kültürel etkinliğe protokol açısından ilginin az olmasını yadırgamamak mümkün mü?

Bu yıl 33. Düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması bürokrasimiz açısından gerekli mi görülmüyor? Kültürel etkinliklere göstereceğimiz ilgi gelişmişlik düşüncesiyle doğru orantılıdır diye düşünüyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?