Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Murdar edilen seçim! – 17 Nisan 2019
  • 0
  • 17 Nisan 2019 Çarşamba
  • +
  • -

31 Mart’ta İstanbul’da seçim nasıl murdar edildi?

Kelime anlamı itibarıyla murdar, İslami usullere göre kesilmeden ölen hayvanların tanımlanmasıdır. Dinen meşru sayılmayacak usullere göre hayvanların öldürülmesidir.

Seçimlerde yapılan itirazlara verilen kararlardaki çifte standartlara bakıldığında bu seçim sadece İstanbul’da değil birçok yerde murdar(!) olmuştur. İktidarın itirazları çok yerde anında karşılık bulmuş ve kabul edilmişken, İYİ Partinin Balıkesir ve Uşak’ta yaptığı itirazlar anında reddedilmiştir. Çok küçük oy farklarıyla kazanılan seçimlerde iktidar lehine olanların yeniden sayımları kabul görmemiştir.

Bu seçim, daha YSK seçim sonuçlarını açıklamadan “biz üç bin oy farkla kazandık” dendiğinde murdar edilmiştir. 1 nisan sabahı İstanbul’un her yerine üzerinde, “Gönül Belediyeciliği Kazandı. TEŞEKKÜRLER İSTANBUL” yazısı bulunan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Binali Yıldırım’ın posterlerinin asılması sonucu, kazandık algısı oluşturulmaya çalışılmasıyla murdar edilmiştir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz kazanacaklarını düşünürken ne demişti? “En güvenilir seçim” derken, sonuçlar aleyhe döndüğünde “en şaibeli seçim” demesine ne diyeceğiz?

Muhalefet, seçmen kaydırmaları ve belli noktalarda belli evlerde çok sayıda seçmen yazıldığını söyleyerek itiraz etmişti. Ölülerin bile seçmen listelerinde yazılı olduğu söylenmişti. İktidar bunlara itibar etmemiş, spekülasyon olduğunu söylemişti.

22 Ocak günü açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven, bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, sisteme iki kere kayıt olmasının söz konusu olmadığını belirterek, “Mükerrer seçmen olmadığı gibi sahte seçmen de yok, hayali seçmen de yok” demişti.

 Bilindiği gibi Seçmen Kütükleri Ocak ayının ilk haftasında muhtarlıklarda askıya çıkarılmış, 17 Ocak gününe kadar askıda kalmıştı. Seçmen kütüklerine yapılan itirazlar da 19 Ocak günü karara bağlanmıştı.

19 Şubat Salı günü Belediye Başkan Aday Listeleri, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclisi Üye Listeleri seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında verildi. İtiraz süreleri beklendi. Aday Listelerinde meydana gelen eksiklikler giderilerek seçim kurullarına verildi. 3 Mart günü Aday Listeleri kesinleşti.

31 Mart Pazar Günü sandık kurulları oluşturuldu. Görevliler yemin ederek göreve başladı. Sandıklarda her partide olmasa da AK Parti’de sandık memurunun olmaması mümkün değildi. Kaldı ki bazı partilerin sandık müşahidi yokken, aynı sandıkta AK Parti’den iki ve daha fazla müşahit vardı.

Seçim sürecinde ve oy sayım sürecinde varsa yapılan itirazlar her sandıkta karara bağlanır. Oy sayımı herkesin gözü önünde yapılır ve sonuçlar sandık tutanağına ayrı ayrı kayıt edilir ve imza altına alınır. Bunlar yapılmışmıdır? Elbette. Peki seçim sayım cetvelleri hazırlanıp imza alınırken itirazlar olmuş mudur? Ekseri çoğunlukla hayır.

Seçim Kurullarına yapılan itirazlar kabul edilmiş midir? Peki oy sayımları yeniden yapılmış mıdır? Evet.

Öyleyse 16 gün olmasına rağmen Maltepe’de oy sayımları neden bitirilememiştir.

Seçimim neden murdar olduğunu anlamak için tam da oraya bakmak gerekir!

Hak, hukuk, adalet herkes için…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?