Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
YAD anketi ve sonuçları – 19 Ekim 2019
  • 0
  • 19 Ekim 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Yeniden Aydınlanma Derneği (YAD),yarın (20 Ekim 2019 Pazar günü) saat 13:30’da, Şişli, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde, üzerinsde uzun süre konuşulacak bir etkinlik gerçekleştirecek.

Yeniden Aydınlanma Derneği, yaklaşık dört ay önce, “Türkiye’ye Göçle Gelenlere Halkın Bakışı” konulu bir anket çalışması başlatmıştı. İstişare sonucunda Bolu İzzet Baysal Üniversitesi’nden Nizamettin Yıldırım tarafından hazırlanan anket çalışma soruları telefonla değil,Bursa’nın da aralarında bulunduğu 21 ilde, toplumun çeşitli katmanlarında, farklı sosyal statülere mensup 1802 kişi ile yüz yüze görüşme yaparak gerçekleştirildi.

İl ve ilçe temsilcileri vasıtasıyla sahada bire bir yapılan anket çalışmasında deneklere bazı sorular soruldu. Bu soruların ana başlıkları aşağıdaki şekideydi.

Sığınmacıların Türkiye’de sorun oluşturduğuna inanıyor musunuz? Sığınmacılara yapılan sosyal yardımlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sığınmacılar üniversitelere ve diğer okullara alınmalı mı? Sizce sığınmacı olayının geri planında ne var? Kısa vadede sığınmacılar hakkında ne yapılmalı? Oturduğunuz apartmanda komşularınızın yarısı sığınmacı olsa ne yapardınız? Sizce ekonomik durumun sığınmacılarla ilgisi var mı? Kandinizi nasıl tanımlarsınız? Başlıklar ve alt başlıklardan oluşan özenle seçilmiş sorular soruldu.

Anket sonuçları öngörülen sürede tamamlandı. Sahada yapılan anket çalışmasında sorulara verilen cevaplar, Nizamettin Yıldırım ve ekibi tarafından titizlikle irdelenerek analiz edilip raporları çıkarıldı. Bu analizler ışığında konu başlıkları belirlendi ve konunu uzmanlarıyla görüşüldü. Her konu başlığı alanlarında uzman kişilerce çalışıldı ve makaleler kaleme alındı.Uzmanların yorum ve makalelerinden oluşan sunum yarın kamuoyuna duyurulacak.

Bu çalışmaya en çok emek verenlerden biri hiç şüphesiz ki YAD İsatabul İl Temsilcisi İhsan Yavuz. Kendisiyle yaptığım görüşmede, “biz bu topraklarda bin yıldan beri hür ve bağımsız yaşıyorsak, bunu sadece güçlü hükümdarlara değil, yürekli aydınlara borçluyuz. Binlerce yıl daha bu topraklarda varlığımızı sürdürmek istiyorsak yine yürekli aydınlarımızı yetiştirmek zorundayız” dedi. İhsan bey çok iddialı konuşuyor. Demek ki çalışmalarda istenen veriler net olarak ortada. Yarın orada açıklanacak konuları merak etmediğimi söyleyemem.

Bu çalışmada Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan da konuşmacı olarak katılacak. Bilindiği gibi Yerel Seçimlerden sonra “Bolu Belediyesi Suriyeli sığınmacılara yardımı kesti” diye yandaş medya büyük yaygara koparmıştı. Yarın bu konuyu muhatabının ağzından dinleme fırsatı bulacağız.

13:30 ile 15:30 saatleri arasında gerçekleşecek tahmini iki saat sürecek sunuma konuşmacı olarak

İhsan YAVUZ (YAD İstanbul Temsilcisi),

Halil KONUŞKAN (YAD Genel Başkanı),

Tanju ÖZCAN (Bolu Belediye Başkanı),

Buğra KAVUNCU (İYİ Parti İstanbul İl Başkanı),

Kerim YILMAZ (Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı),

Ömer Lütfü ÖZENÇ (Şişli Belediye Başkan Yardımcısı),

Nizamettin YILDIRIM (İstatistikçi – Öğretim Görevlisi),

İlay AKSOY (İYİ Parti GİK üyesi),

Dr. Sakin ÖNER (İyi Parti Danışma Kurulu Üyesi),

Prof. Dr. Atila BİTİGEN,

Av. Yüksel BAT, katılacak.

Yeniden Aydınlanma Derneğinin çok konuşulacak bu çalışmasının sonuç itibarıyla toplumda meydana getireceği tepki ve değişiklikleri bekleyip göreceğiz. Uzun süre kamuoyunu meşgul edeceği kesin gibi.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?