Mehmet YILMAZ
Mehmet YILMAZ
mehmetyilmaz@kentgazetesi.com
Yıldırım’da neden gereği Yapılmaz?
  • 0
  • 17 Temmuz 2020 Cuma
  • +
  • -

 

“Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak gerekir.” 1 Temmuz günü, Yıldırım Belediye Meclisi Olağan Toplantısında, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Polat, CHP Meclis Üyesi Av. Servet Çağıl’a söylemişti.

Servet Çağıl, Hamamlıkızık Mahallesi sınırları içerisinde, Dokuzgözler mevkiindeki 3. Derecede Doğal Sit Alanı ve aynı zamanda Deliçay Su Koruma Havzasında bulunan yaklaşık 53 dönümlük hazine arazisinin işgali ile ilgili mahkeme kararının neden uygulanmadığını sormuştu.

Çağıl; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişlerince ekte ibraz etmiş olduğumuz tespit tutanağından da anlaşılacağı üzere yaklaşık 53 dönüm arazinin bazı şahıslarca işgal edildiği ve içerisindeki 4.000 adet ağacın da kesilmiş olduğu yönünde tutanak tutulmuştur. Bu şahıslar 330 metrekare yere yapı kayıt belgesi için müracaat etmiş, ancak yapılan incelemelerde sahte belge ve evraklarla müracaat ettikleri anlaşılmış. Buna istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişlerince yapılan suç duyurusu neticesinde Bursa 32. Asliye Ceza Mahkemesi 2019/669 E ile resmi belgede sahtecilik ve yalan beyan suçlarından dolayı haklarından dava açmıştır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü 19.08.2019 tarihli karar tutanağı Yıldırım Belediye Başkanlığı ve diğer ilgili birimlere gönderiliyor.

Karar tutanağında, “Yapı Kayıt Belgesi başvurusundaki beyanında idarelerince mahallinde yapılan tespitle uyuşmadığı ve söz konusu yapıların 31.12.2017 tarihinden sonra yapıldığının tespit edildiğine ilişkin beyanı ile, bakanlığımız (Coğrafi Sistemler Genel Müdürlüğü) Atlas sisteminden yapılan harita incelemesinde Ocak 2018 tarihinde alınan bahse konu yapılaşmaların yerinde olmadığı tespit edildiğinden 441030 sayı ile başvurusu yapılmış olan 11.07.2018 tarih ve AS3115UU belge numaralı Yapı Kayıt Belgesi’nin iptal edilmesine, bu şekli ile ilgili belediyesince 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32 ve 42. Maddeleri gereğince işlem başlatılarak doğal haline dönüştürülmesine, iş bu izinsiz ve ruhsatsız yapıları yapanlar ve yaptıranlar hakkında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 65.maddesi uyarınca İlgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir” deniyordu.

Başkan Oktay Yılmaz’ın sorusu üzerine Fatih Polat, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına müracaatları olduğunu, izin alabileceklerini düşündüğü için bir şey yapmadıklarını söylemişti. Belediye Başkanı da, “derhal gereğini yapılsın” demişti.

Namazga,  Çobanbey caddesi üzerinde şikayete konu pazarcı için de zabıta müdürü ceza kestiklerini söylemiş yine Oktay Başkan, “ceza kesmek yetmez kaldırın” demişti.

Biz de dün, “fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak” (!) için, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Muhammet Budaklı ile birlikte Yıldırım’da Setbaşı, Namazgah ve Hamamlıkızık, “Dokuzgözler” mevkiinde bulunan şikayete konu mahalleri yerinde inceledik. Değişen bir şey olmadığını gördük. 1 Temmuz’da yapılan Yıldırım Belediye Meclis Toplantısında, belediye Başkanın “kaldırılsın” dediği işgaller aynen devam ediyordu.

Bu gördüklerimiz karşılığında biz de haliyle “Yıldırım belediyesini bürokrasi mi seçilmişler mi yönetiyor” demekten kendimizi alamadık.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?