Murat Kuzay
Murat Kuzay
muratkuzay@kentgazetesi.com
Pakistan’da Neler Oluyor?
  • 0
  • 12 Ocak 2021 Salı
  • +
  • -

 

Pakistan Türkiye dostluğunu bilmeyen ya da duymayan yoktur. Türkiye’deki halka sorsak Pakistan hakkında somut bir sevgiye karşılaşmak ise bu kadar mümkün görünmüyor. Oysa sosyal medyadaki hesaplarda bile bizi ne kadar çok sevdiklerine alışık olmadığımız bir şekilde rastlıyoruz. Bu sevgi son yüzyılda oluşan bir sevgi değil elbet, belki de 1000 yıllık bir bağ var. 11. Yüzyılda bir Türk Devleti olan Gazneliler ‘in kurulmasıyla ilk defa Pakistan Türkler tarafından yönetilmeye başlamıştı. Bu hakimiyet 17. Yüzyılda İngilizlerin gelip Hint coğrafyasını sömürgeleştirmesine kadar sürmüştü.

İstiklal Savaşında bize yaptıkları yardımları ise hala unutmadık. Bizim Çanakkale’de bozguna uğrattığımız ordular Tüm dünyadaki mazlumlara olduğu gibi onlara da umut ışığı olmuştu. Türkiye Pakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasındadır. 5000 tane Türkçe kelime dillerine girmiş durumda. Hatta bize gönderdikleri bu yardımlarla İş Bankası’nı kurduğumuz da yadsınamaz…

Modern Dünya, kendisine diz çöktürmek üzerine kurulu ve bunları kaos üzerinden kuruyor. Kendilerine yaklaşan ya da geçmeye çalışan herkesin pimini çekmekte de gitgide ustalaşıyorlar. Bunu Amerika’nın PKK’ya 5000 tır silah gönderirken de görmüştük; AİHM’nin ‘Selahattin Demirtaş’ı salın’ dediklerinde de.

Önce Endonezya’da bir yolcu uçağı, kalkar kalmaz birkaç dakika içerisinde düştü. Nedense büyük çapta bir elektrik kesintisi yaşanmadan önce bir yolcu uçağı kazası yaşanıyor. Bize tesadüf olarak gelen herşeyin tesadüf olmadığını gösteriyor nedense tarih…

Bu günlerde Pakistan derin komplolarla uğraşıyor. 200 milyonluk ülke bir anda karanlığa gömüldü. Aynı gün içerisinde Vatikan’da da elektrikler kesildi. Ülke ekonomisine verdiği, ülke yönetimine verdiği boşluk ile ölçülemez durumda. Dünyaya reset atmak isteyenlerin virüslerle yaptıkları denemelerin bir başlangıcı gibi durmakta ve bu fragman daha sonra filme de dönüşecek gibi ve bildindiği gibi Pakistanda Nükleer Silahlar var ve menzili 2000 km’yi aşan balistik füzeleri mevcut.

TheEcomonist’in 2021 kapağındaki gaz maskesini görmeyeniniz yoktur elbet.Ermenistan’ın kaybetmesi pahasına Metzamor’daki Nükleer Santralini harekete geçirmemesi veya cesaret edememesi. Belki de planlanan bu değildi ve aynı oyun şu anda Keşmir bölgesi üzerinden denenecek.

Dünya nüfusunun 8 milyar olduğunda, dünyanın sonunun geleceğine inanıyorlar ve buna engel olmak için ellerinden gelen yapılmaktalar.

Ayrıca Pakistan, Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi Fatah-1’i test etmişti.  Kendisine ise İsrail’i tanıma konusunda hala baskı yapılmakta ve İsrail pasaportları Pakistan’da geçmemekte. Ne kadar cesurlar değil mi?  Dünyanın 6. Kalabalık ülkesinden bahsediyoruz aslında ve 18 yaşına gelmediği için nüfusa kaydolmayan milyonlarca da genç var. Ayrıca Nükleer güce sahip tek İslam Ülkesi ve Çin’e komşu ülke. Batı’daki ekonomilerden etkilenmeden giderek büyüyen bir ülke. 120 adet Nükleer füzesi tahmin edilmekte.

Herşeyi elektriğe bağlı olan insanlar acaba elektrik kesildiğinde ne yapacak acaba?

Dostlarımızı daha tanımayadan düşmanla baş edemeyeceğimiz aşikar iken burada da ‘Ama onlar Türk değil’ diyecek misiniz?

Selam ve dua ile…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?