Nesibe CÜRE
Nesibe CÜRE
kentinsesi@kentgazetesi.com
BİLİNÇLİ ŞOFÖRÜMÜZE KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜR
  • 0
  • 26 Mart 2020 Perşembe
  • +
  • -

Dün, tanık olduğum bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. İşe gitmek için Teleferik’ten yola çıktım. Durakta otobüs bekliyordum. Yanımda da yaşlı bir amca vardı. Belli ki, o da otobüs bekliyordu.

Kendisine ‘Amcacığım sizin yaş grubundakilerin zorunlu olmadıkça sokağa çıkmasına izin yok. Bu kendi sağlığınız için önemli’ dediğimde, ‘Kızım bankaya kadar gidip geleceğiz’ diye yanıt verdi.

‘Siz, yine de yetkililerin uyarılarını dikkate alın. Önerim bu yönde’ şeklinde ısrarcı olmam amcamızı kızdırdı. ‘Sen karışma benim ne yapacağıma’ şeklinde beni tersleyince yaşı gereği bu tepkisini hoş karşıladım ve gülüp geçtim.

Bir süre sonra beklediğimiz otobüs geldi. Önce kendisi gibi otobüse. Hiç bir koruyucu önlem almamıştı. Yani yüzünde maske bile yoktu. Otobüse binince kartını okuttuğunda cihazda ‘geçersiz kart’ ibaresi belirdi.

Tekrara denedi ama yine olmadı. Bu sefer şoför amcaya dönerek evden çıkma yasakları olduğunu hatırlattı. Amca şoföre de bankaya gidip geleceğini söyledi.

Otobüs şoförü bunun mümkün olmadığını evine dönmesini istedi. Amca ısrarla arkalara doğru ilerleyince şoför o inene kadar aracı hareket ettirmeyeceğini söyledi. Çünkü, devletin ilgili birimleri bu yaş grubundakilerle ilgili her türlü tedbiri almıştı.

‘Telefon etmeniz halinde devletin yetkili kişileri evinize kadar gelerek her türlü ihtiyacınızı karşılayacak, emin olun buna’ diyen şoför o kadar nazikti ki amcaya karşı. Sonunda onu ikna etmeyi başardı.

İlk baştan inatla yola devam edeceğini söyleyen amcamız, şoförün bu nazik tavrına boyun eğmek zorunda kaldı. Otobüsten inince de araç yoluna devam etti.

Nesibe hanım,

ben huzurunuzda bu şoföre teşekkür ediyorum. Keşke aracın plakasını ve şoförün adını alsaydım da onu da burada paylaşsaydım. Ama şöyle bir ipucu vereyim yine de. Belki şoförü belgeyle ödüllendirirler. Tanık olduğum bu olay saat 10.00 sıralarında yaşandı. Otobüsün hat numarası da S-1 idi. Teleferik’ten Namazgah yönüne geliyordu.

Bir teşekkür de Büyükşehir Belediyesi’nin BURULAŞ yetkililerine gönderiyorum.

Demek ki personele bu konuda meslek içi eğitimleri iyi bir şekilde veriyorlar.

Bütün şoförlerimizin vatandaşlara  aynı bilinçle ve hassasiyetle davranmasını umut ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

Saygılarımla.

 

 

EZGİ EVSİZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?