Okan Aşcı
Okan Aşcı
okanasci@gmail.com
YERLİ SOSYAL MEDYA’NIN ÖNEMİ
  • 0
  • 12 Ocak 2021 Salı
  • +
  • -

 

 

Sosyal Medya ağı Whatsapp’ın, yeni yıl itibariyle yeni kullanıcı sözleşmesi Türkiye gündeminde bomba etkisi yaptı resmen. Kullanıcı sözleşmesine onay verilmez ise 8 Şubat itibariyle programın kullanımını kaldıracağını söylüyor. Sözleşmede geçen ‘kişisel verilerin Facebook vb. sosyal platformlar ile paylaşımına ve ticari olarak kullanımına izin verilmesi’ maddesi, özel hayatın gizliliği ilkesine açıkça ters düşmektedir. Aynı zamanda Avrupa Birliğine üye ülkelerde bu uygulamanın yapılmaması ise Türkiye’de sosyal medya yasasının olmamasının boşluğundan kaynaklanmaktadır.

Sosyal medya hayatımızda televizyon, gazete ve dergi gibi medya aparatlarından daha fazla yer işgal etmeye başladı. En hızlı haberlere, son dakika gelişmelerine, fotoğraf, bayram kandil tebriklerine, doğum günü etkinliklerinden içinde bulunduğumuz ruh haline kadar, bu uygulamaları kullanıyoruz.  Haliyle ciddi anlamda bir veri havuzu oluşmaya, oluşan bu havuzun ise dünyada herkesi yönetmek isteyen bir kesimin‘küresel elit grubun iştahını kabartmaya’ başladı. Sosyal medyayı sadece haber için kullanmayan insanoğlu, uygulamaları yüklerken nelere izin verdiğini bilmeden, karşısına çıkan her ekranı‘kabul etmek’zorunda bırakılarak,aslında kendi özel hayatının içine girilmesini kolay hale getirdi.

Tam burada yerli sosyal medya ağı büyük önem arz etmektedir. Eğer para kazanmayı bir tarafa bırakıp, ciddi anlamda bu işe revan olursak ve toplum olarak meyl edersek, yerli sosyal medya ağlarımız, dünya çapında faaliyet göstermeye başlayacaktır. Ayrıca, ciddi manada sosyal medya yasasına ihtiyaç duymaktayız. Kişisel Verilen Koruma Kanunu (KVKK) adında bir kanunumuz var aslında. Ancak uluslararası bağlayıcılığı olmadığı için küresel şirketler istedikleri gibi verilerimizi kullanabilmektedirler.

Dünyada Facebook kullanmanın yasak olduğu ülkeler var. Bunlar Çin, Suudi Arabistan, İran, Suriye, Bangladeş, Tunus, Vietnam, Türkmenistan, Hindistan, Küba ve Kuzey Kore. Kuzey Kore’yi istisna geçerim çünkü orada internet kullanmakta yasak,sadece sınırlı sayıda vatandaş devlet tarafından onaylanmış internet kullanabiliyor. Yanlış bilmiyorsam eğer Rusya ve Çin’in kendi sosyal medya ağları da mevcut. Bütün bunlarla birlikte dünyaya kafa tutan Çin’in, facebook kullanmıyor olmaması, çokta büyük bir eksiklik olmadığının göstergesi olsa gerek. Yani Facebook ya da Whatsapp kullanmazsan da olur.

Aslında yapılan tüm bu şeylerin temelinin altında ‘Dijital Faşizm’ yatmaktadır. Dün ABD eski başkanı Trump’a uygulanan sosyal medya tecritleri ve bugün Whatsapp’ın Türkiye’ye uyguladığı dayatma aynı başlık altında okunmalıdır. Facebook, Whatsapp, İnstagram ve Twitter aynı kaynaktan beslenmektedir.

Devletimizi de sosyal medya konusunda adım atmaya, milletimizi de geliştirilen programları desteklemeye davet ediyorum. Biz bahsi geçen programları kullanmaya devam edersek, hem onların bizi kullanmasına daha fazla müsaade edeceğiz, hem de yerli uygulamaların gelişmesinin önüne geçmiş oluruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?