Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Adaylar muhtar seçilebir mi? – 4 Aralık 2018
  • 0
  • 03 Aralık 2018 Pazartesi
  • +
  • -

 

2009 yılında Artvin gezisinde Yusufeli’nin Yüksekoba köyüne yolumuz düştü.

Yüksekoba Yusufeli ilçesindeki 60 köy içindeki 3 gürcü köyü ve köyde Gürcüce Acharuli şivesi konuşuluyor.

Yaklaşık 120 kişinin yaşadığı köydeki sohbetimizde AKP’nin o dönem en güçlü ismi olan Faruk Çelik’in Yüksekobalı olduğunu öğrendik.

Edindiğimiz izlenimler Faruk Çelik’in köyüne muhtar adayı olsa kazanamayacağı yönündeydi.

İlginç bir durum Bursa’ya iktidarın en güçlü ismi, üstelik AKP’de içinde de ilk 10 güçlü  isimden biri kendi köyünde bir secime girse oldukça sıkıntı yaşayacaktı.

Yerel seçimlere sayılı günler kala Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri için özellikle AKP kanadında aday adayı enflasyonu yaşanıyor.

Tüm aday adayları özgüven patlaması içinde en şanslı aday kendini görüyor. “Bu işi en iyi ben yaparım” cakası içinde ortalıkta geziniyorlar. Biliyorlar ki Cumhurbaşkanı Erdoğan faktörü olmasa, hiç bir madah değiller.

CHP ve MHP, den belediye başkanlığı kazananları ayrı tutmak gerekiyor. Seçim propagandalarında iktidar adaylarıyla, iktidarın gücüne rağmen savaşıp, adeta yel değirmenlerine savaş açıyorlar. İktidar seçmene iş, aş, bulamazlarsa eş bile vaat ediyor.

2004 yılında AKP’den Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen rahmetli Hikmet Şahin, güç zehirlenmesi yaşayarak, kerametin kendinde olduğunu sandı ve Demokrat Parti adaya seçimlere girdi.

Sonuç… felaket. 

2009 da Osmangazi’den Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na terfi eden Recep Altepe’de kimlik ve kişilik değişikliği yaşayarak, kendini bulutların üstünde görmeye başladı.

Dar bir kadro yönlendirmesi ile kafasına estiği gibi Bursa’yı yönetmeye, maliyet- fayda analizi yapmadan uçuk kaçık projelerle, belediyeyi borç batağına sokarak Bursa’nın geleceğini de çaldı. Altepe’nin kibir ve ego krallığını Cumhurbaşkanı Erdoğan görevden alarak yıktı.

Yıllarca güç gösterisi sergileyen Recep Altepe bu seçimlerde Elmasbahçeler mahallesine muhtar adayı olsa seçimi kazanabilir mi? Yine Kısa dönem bakanlık yapan ve Bursa’nın yaralı parmağına çiş yapmayan, hemşeri dernekleri gecelerinde nutuk atmaktan başka bir marifetini görmediğimiz Hakan Çavuşoğlu mahallesine muhtar adayı olsa durumu ne olur?

Özelikle iktidar kanadından aday adayı olanlar kendileri de biliyorlar ki kazanacakları seçimi kendileri değil, Beştepe sarayı kazanacak.

Durum böyle olunca donanımına,eğitimine,liyakatine bakmadan sorumsuzca adaylıklarını açıklıyorlar. MHP, İYİ Parti ve CHP adayları ise iğne ile kuyu kazarak, medya sansürlerine maruz kalarak, bürokrat engellemelerinden oluşan barikatları aşarak seçimi kazanmaya çalışıyor.

Bu yarış adil değil ama bazen kaplumbağa tavşanı geçiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?