Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Akademik odalar istemezükçü mü? – 11 Aralık 2018
  • 0
  • 10 Aralık 2018 Pazartesi
  • +
  • -

 

Kamu kuruluşlarının yatırımlarını, özellikle belediyelerin yatırımlarını yargı yoluna taşıyan Akademik Odalar, dönem dönem tartışmaların odağında kalıyor.

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odası (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB),  Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO),  Baro gibi mesleki kuruluşların birleşmesi ile oluşan Akademik Odalar  bir çok  yatırım projesi ve bir çok doğa talanına karşı yasal yollara başvuruyor.  Ve büyük çoğunluğunu da kazanıyor.  Sadece Şehir Plancıları Odası’nın  Bursa’da  açtığı dava sayısı 100’ün üstünde.  

Genel ve yerel yönetimlerde muhalefet eksikliği göz önüne alınırsa; Akademik  odaların varlığı, dik duruşu, kamu yararını gözetmesi toplum adına bir  sağlam bir güvence.   Kısacası Akademik Odalar’ın varlığı yöneticiler için “varlığı bir dert” halk için ise “yokluğu bir yara”

Oda başkanlarının büyük çoğunluğunun “sol görüşlü” olması, her konuya muhalefet etmesi,  hiçbir yatırımı istenmemesi gibi algılarla anılan bu mesleki kuruluşlar,  siyasi bir duruş değil, kamu yararını gözeten bir duruş sergiliyorlar.

Birde bunun farklı örnekleri var.  Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu önüne gelen projeyi, hiç yüksünmeden,  ego yapmadan Akademik Odalara götürüp, “Bu projemizi bir inceleyin, yanlışsa iptal edelim, eksikleri varsa tamamlayalım” diyebilen birisi. Bu karşılıklı işbirliği sonunda da  Orhaneli  Maden Organize Sanayi Bölgesi hiç tartışmasız, kavgasız gürültüsüz bir şekilde yoluna devam ediyor. Proje çizim aşamasından itibaren  oluşabilecek çevre sorunları, doğal hayatın korunması, enerji verimliliği gibi konularda  odalar ve belediye birlikte çalıştı. Sadece 2 teknik elamanı  bulunan Orhaneli Belediyesi, bu  projesinde odaların sağladığı  50-60 mühendisten teknik destek aldı.

Belediyeler ve belediye başkanları Akademik Odalar’dan yaka silker iken, Orhaneli Belediye Başkanı geçtiğimiz hafta  Odalara teşekkür ziyaretinde bulundu.  Başkan İrfan Tatlıoğlu, 15 yıllık belediye başkanlığı süresince, ilçenin ekonomik ve sosyal yönden kalkınması için hayata geçirdiği çok sayıda projede akademik odaların desteğini aldığı belirtti. Başkan Tatlıoğlu, “Kırsal turizm ile, göçü önlemek için projeler ürettik. 5 noktayı kapsayan bir çalışma yaptık ve akademik odalar olarak sizlerin görüşlerinizi aldık.Yeni yerleşim alanları diğer bir adıyla hobi bahçeleri projemizde de önemli destekleriniz oldu. Türkiye’nin ilk ve tek Maden İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesine de en büyük desteklerden birini sizler verdiniz. Bu proje kentin tüm dinamiklerinin onay verdiği tek proje konumundadır. Proje aşamasında yine sizleri ziyaret ederek, bir sunum gerçekleştirmiştim. ‘Arkadaşlar projemizi inceleyin, Orhaneli’ye gelin, incelemeler yapın. Eksiklerimiz varsa bizi bilgilendirin’ demiştim. Bizim için çok önemli olan Maden OSB projesinde bize hem teknik hem de manevi destekleriniz oldu. Katkılarınız ve desteğiniz bize güç verdi. Çok güzel çalışmalara imza attık. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek, bir ezberi daha bozdu.

Bursa Makine  Mühendisleri Odası Başkanı Fikri Düşünceli de Başkan Tatlıoğlu’na ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, “Bizim yıllardır savunduğumuz bir konu var. Biz bu kent ve bu toplum için gönüllü danışmanlarız. Kentte büyük bir proje yapıldığında akademik bir kurul oluşturulsun ve bu kurulun da görüşleri alınsın. Karar elbette siyasetindir ancak önerilerimiz dikkate alınmalı diye düşünüyoruz. Bu kent için yaptığınız hizmetlerde bizim önerilerimizi dikkate alıp, gerçekleştirdiğiniz için biz size teşekkür ediyoruz” diyerek, bir yandan da diğer başkanlara çağrı yaptı.

2010 yılında  Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)  Orhaneli’ye 300 milyon dolar yatırımla  katı atık yakma tesisi kurmak istemişti.  Bursa Akademik Odalar Birliği’ne projeyi danışan Başkan Tatlıoğlu,  odalardan gelen “halk ve çevre sağlığına zararlı” raporunu dikkate alarak, ilçe tarihinde gerçekleşecek en büyük yatırıma izin vermemişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?