Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Aldırma Bursa aldırma – 9 Kasım 2018
  • 0
  • 08 Kasım 2018 Perşembe
  • +
  • -

Karadeniz gezisinde, müzeye dönüştürülen Sinop Cezaevi’ni  görünce; bir döneme tanıklık etmiş Uluyol’daki Eski Bursa Cezaevi’ni siyasi-komedya ile yıkan, Bursa’lı yöneticilere ve Ankara’daki bürokrasiye  ne kadar şükranlarımızı!…  sunsak azdır.

            Eski Bursa cezaevi’nin yıkılışının  komedyası Güney Özkılınç’ın “Yüzümde Nazım izi var” kitabında detaylarıyla anlatılmış.

Hepimizin “Kürk Mantolu Madanna” romanı ve “Aldırma Gönül” şiiriyle tanıdığımız Sabahattin Ali  Türk Edebiyatı’na “ Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan, Sırça Köşk” gibi romanları ve onlarca şiir ve öykü  kazandırmış, devrinin önemli  bir protest kişiliğidir.

Müze görevlilerinin günde yaklaşık 3.500- 4 bin kişinin ziyaret ettiği açıkladığı, Sinop Cezaevi’nde yatan sadece 3 ünlü isim var. Sabahattin Ali’den başka yazar ve siyasetçi Kerim Korcan ile Talat Aydemir cuntasının önemli isimlerinden Osman Deniz burada uzun süre kalmışlar. Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Burhan Felek ise  kısa tutukluluk dönemlerinde burada hapis yatmış.

Her ne kadar Bursa “Evliyalar Kenti” olarak anılsa da, aynı zamanda Bursa sürgünler kentidir. Osmanlı döneminde padişah yakınlarından Şeyh Bedrettin’e, Agah Efendi’den Ahmet Paşa’ya, Aziz Nesin’den  Humeyni’ye kadar bir çok ünlü bu kentte sürgün hayatı yaşamış.    Eski Bursa Cezaevi ise  futbol deyimiyle Şampiyonlar Ligi kadrosunu barındırmış.  Nazım Hikmet,  Orhan Kemal, İbrahim Balaban, Deniz Gezmiş, Yılmaz Güney …. Nazım Hikmet  dünya edebiyatında klasik olmuş eserlerini Bursa Hapishanesinde kaleme almış. Hatta nazım Hikmet Bursa Cezaevi’ni bir okula dönüştürmüş.

Bursa cezaevi öngörüsü düşük siyasetçiler yüzünden müze’ye dönüştürülmedi. Yerine Bursa’nın yüz yıllık ihtiyacını karşılayacak, tüm adli birimleri bünyesinde barındıracak diye şimdiki mimari ucube Adliye Sarayı inşa edildi. Bu bina daha 20 yılı doldurmadan yetersiz kaldı. Bir çok adli birim  yine şehrin muhtelif yerlerinde kiralık binalarda hizmet veriyor. Buttim yakınında  1-2 yıl içinde yeni adliye binası yapılacak.

20 yıllık bir kullanım için anıtsal bir bina olacak Eski Cezaevi’ni yıkıp, Adliye ucubesini konduranlar gitsinler Sinop’taki ziyaretçi kuyruğunu görsünler. Üstelik Sinop coğrafi konum olarak, ziyaretçi hinterlandı olarak çok sığ bir kent. Sinop Cezaevi’nin günde 3-4 bin kişi ziyaret ediyor ise, Bursa Cezaevi müze’ye dönüştürülse idi,  günde kaç kişi ziyaret ederdi?

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?