Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Avrupa’da Komünist Türkiye’de Ülkücü – 18 Aralık 2018
  • 0
  • 17 Aralık 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Hollanda’dan gelen bir arkadaşımın cüzdanında, orak çekiçli bir üyelik kartı gördüğümde oldukça şaşırmıştım. Ülkücü, hatta ülkücülüğünde bir  tık üstünde açık açık ırkçı olduğunu bildiğim bir insan, nasıl olurda Hollanda Yeni Komünist Parti (NCPN)  üyesi olur? Diye şaşırmıştım. Tüm ısrarlı sorularıma rağmen nedenini açıklamadı.

 

Belçika Gent Merkez Camii Dernek Başkanlığı görevinin yanı sıra, Belçika İslam Temsil Kurulu üyeliği de yapan Afyonlu CemalÇavdarlı’nın Sosyalist Parti’den meclise girdi.  Belçika Sosyalist Partisi’nin Brüksel Bölgesi Parlamentosu ve Schaerbeek Belediye Meclisi’ndeki üyesi Hasan Koyuncu kafasına fes geçirerek ve bozkurt işaretiyle düğününü yaptı.

 

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından hazırlanan ‘Siyasal Katılım Raporu’ uzun süredir bilinen bir gerçeği tescilledi:”Türkiye kökenliler Avrupa’da sol partileri Türkiye’de ise muhafazakar partileri tercih ediyor. “

 

24 Haziran 2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde,Avrupa’da yaşayan 1milyon 500 bin gurbetçimiz oy kullandı. R.Tayyip Erdoğan %60, Muharrem İnce %25,Selahattin Demirtaş %11, Meral Akşener’de %3 oy aldı.

 

Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa gibi ülkelerde yaşayan Türkler  ezilmemek için sosyalist, yeşiller,komünist solcu partilere oy veriyorlar.  Avrupa’da rasyonel Türkiye’de ideolojik hareket ediyorlar.

 Avrupa’da sınıflarına, yaşam koşullarına, göçmen kitlelere yönelik olumlu politikaları sağ partiler üretmiyor. İşçilik, emeklilik, yabancı hakları konusunda açılım yapan sol partiler oluyor.

Türkiye kökenli göçmenler bu Avrupa ülkelerinde aşağılanmadan, ezilmeden var olabilmenin yolunun, sol partilerin ve politikaların başarılı olmasından geçtiğini biliyor ve onları destekliyor.

Bu bir var olma sorunu haline gelebiliyor.

Şimdi nasıl oluyor da Avrupa’da sosyalist partiye oy veren bir kişi, Türkiye’deki solculara hakaret, hatta küfür ediyor.

Bu siyasi-sosyolojik, ya da sosyal- psikolojik bir olay değil.

Avrupa da bencil ve koruma amaçlı solcu, Türkiye’de ise muhafazakar düşünceleri sebebiyle ve burada ezilen değil, hakim sınıf olduğu için sağcı partilere oy kullanıyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?