Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Bursa’nın uydu kentlere ihtiyacı var – 07 Aralık 2018
  • 0
  • 06 Aralık 2018 Perşembe
  • +
  • -

3 milyona yaklaşan nüfusuyla Bursa istiap haddini doldurdu.  Düzensiz ve kontrolsüz büyüme birçok sorunu beraberinde getirdi. Coğrafi olarak maksimum 2 milyon kişinin yaşayabileceği bir kentte nüfus yoğunluğu sürekli artıyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte Bursa’da 4 milyonun üstünde insanın yaşayacağını görmemek için kör olmak lazım.

Kent batıya doğru ilerliyor. Kısa bir süre önce, köy olan ve öğrencileri yatılı olarak şehir merkezinde yaşayan Ertuğrul, Özlüce gibi yerler  şimdi şehir merkezi!.. konumuna dönüştü.  Yine 15 sene önce şehrin önemli merkezlerinden olan Çarşamba semti ise bu gün kocaman bir köye dönüştü. Suriyeli mülteci yoğunluğunun da artmasıyla  Şam’ın kenar mahallesi konumuna büründü.

Merkez İlçelerde Osmangazi ve Yıldırım sürekli değer kaybına uğrarken, Nilüfer sürekli değer kazanan bir ilçe pozisyonunda.  Görükle’nin özel konumunu göz ardı edersek Çalı, Kayapa, Hasanağa Akçalar gibi eski beldelerdeki emlak değerleri  ile  Osmangazi’nin en gelişmiş semtlerindeki emlak değerlerini karşılaştırırsak aradaki farkı daha net görebiliriz. Tabi bu gelişim de Nilüfer Belediyesi’nin farklı vizyonu ve yönetimi de etkin rol oynuyor.

 Bir diğer ayrıntı AKP’nin Osmangazi ve Yıldırım belediye başkan aday adaylarının % 90’a varan kesimi Nilüfer’de oturuyor. Bu ne yaman çelişki…

Bursa nakavt olmuş bir boksör gibi yere yığılmış.  Bursa hunharca dövülmüş. Bursa hırpalanmış. Ovası katledilmiş, yeşili yok edilmiş….  Her cümlesine “ ecdat yadigarı” diye başlayan yöneticiler,  yanlış ve öngörüsüz projeleri ile  bizzat  ecdatlarının kemiklerini sızlatmış.

Durum, hal böyle olunca artı kentin nüfus artışı da hızlı bir şekilde artınca  gelinen noktada Görükle’den  Karacabey ve MKP ilçelerine kadar olan araziler yakın gelecekte mahalle statüsüne dönüşecek. Üstelik bu yöndeki verimli tarım arazileri de yok olacak.

Şehir Plancıları ve bu konunun uzmanları ne düşünür bilmiyoruz ama birilerin Bursa şehir merkezindeki yapılaşmaya dur demesi gerekiyor.  Artan nüfusu ise uydu kentler oluşturarak minimize etmekten başka şansımız yok. Köyleriyle birlikte 100 bin kişiyi barındıran  Karacabey ve Mustafa Kemal Paşa ilçelerine ayrı ayrı  200 bin nüfuslu uydu kentler kurmak, mevcut ilçelerin altyapısını hazırlayarak mümkün olabilir. Yine kentin kuzeyinde Gemlik’te 200-250 bin nüfuslu bir kent oluşturulabilir.  Uydu kentleri şehir merkezine 20 km mesafedeki yerlere yaparsanız Bursa’ya bir fayda sağlamaz. Çünkü bu uydu kentlerdeki nüfus hareketi  yine şehir merkezindeki trafik ve güncel hayatı keşmekeşe  çevirecek.

Umarız İstanbul-İzmir Otoyolu tamamen faaliyete geçtikten sonra, güzel Bursa’mız İstanbul’un arka bahçesi konumundan, İstanbul’un arka mahallesi konumuna düşmez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?