Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Eğitim-İş büyüyor – 23 Ekim 2018
  • 0
  • 22 Ekim 2018 Pazartesi
  • +
  • -

Bursa’da 1.800 öğretmenin örgütlü bulunduğu Eğitim-İş Sendikası Cumhuriyetin 95’nci, sendikanın  13’ncü kuruluş yıldönümü Atapark’ta düzenledikleri gece ile kutladılar.  Geceye DSP Genel Başkanı  Önder Aksakal, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Birleşik Kamu İş Genel Merkez yöneticileri ve eğitimciler katıldı.

Selçuk Türkoğlu’nun İYİ Partide siyasete soyunması ve  sendikacılığı bırakmasının ardından,  Bursa’da eğitim sorunlarının dillendirecek, “babayiğit” boşluğu oluşacağı konuşuluyordu. Selçuk Türkoğlu eğitimdeki çarpıklıkları farklı etkinlikleri imza atarak sürekli gündeme taşıyordu.

İktidara yakınlığı ile bilinen, hatta yakınlıktan öte AKP sözcülüğü yapan Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen sarı sendikacılığın kitabını yazıyor. Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen ise şu an kimlik bunalımında. KESK’e bağlı Eğitim-Sen ise belirli günler dışında alanlara çıkmıyor. Bursa’da eğitim sendikalarının  bıraktığı boşluğu   Eğitim İş  gayet iyi dolduruyor. Gerek medya organlarını kullanma da, gerekse yaptıkları eylemlerle sadece öğretmenleri değil, tüm  kamuoyunu aydınlatma görevini Şube Başkanı Özkan Rona ve yönetiminin  gayet iyi başarıyor. Selçuk Türkoğlu’ndan doğan boşluğu Özkan Rona doldurmuş görünüyor.

Özkan Rona “Eğitim İş  bir emek örgütüdür. Ancak var oluşumuz yalnızca bu amaçla sınırlı değildir. Eğitim İş aynı zamanda Cumhuriyet’i ve Atatürk Devrimlerini kendisine rehber edinen bu değerleri korumayı, geliştirmeyi yeni nesillere sağlam bir şekilde aktarmayı öncelikli mücadele ilkesi olarak belirlemiş bir yapıdır. Hem cumhuriyetimizin kuruluşunun hem de sendikamızın kuruluşunu aynı etkinlikte kutlamamız tarihsel bir tesadüf değildir. Düşünsel olarak kaynağını çağdaşlıktan, ilericilikten ve aydınlanmadan alan bir rejim ile aynı düşünsel kaynakla örgütlenmiş bir sendikanın kuruluş yıldönümünü, gelecek aydınlık nesiller yetiştireceğimize inanarak kutluyoruz.” Diyerek karalılıklarını belirtti.

Etem Aykaç, Bihter Sağlam, Ahmet Reha Çiftçi, Rahmi Bilen gibi şahsi dostluğum olan öğretmen arkadaşlarımın Eğitim-İş’in ilk kurulduğu yıllardaki şahsi çabalarını ve çalışmalarını yakından biliyorum.Sendikal örgütlenme için Büyükorhan’ın en ücra köyüne gitmekten çekinmediler. Öyle diğer sendikalar gibi sendika  aracıda kullanmadılar.  Kendi araçlarıyla, depolarını kendileri doldurarak  hem emek, hem vakit, hem de nakit harcadılar. Bu gün gelinen nokta ise 2 bine yaklaşan üyeleriyle hızla büyüyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?