Raif YİĞİT
Raif YİĞİT
raifyigit@kentgazetesi.com
Nilüfer ve diğerleri… 9 Ekim 2018
  • 0
  • 09 Ekim 2018 Salı
  • +
  • -

Kayseri’den Yıldırım Yiğitler Mahallesindeki bir okula tayini çıkan öğretmen arkadaşım aradı.  Hayatında hiç Bursa’ya gelmemiş olan arkadaşım “ Nilüfer bölgesinden bana 3+1 kiralık bir ev bul” dediğinde, “Nilüfer ile Yiğitler Mahallesi arasının çok uzak olduğunu, özellikle sabah akşam trafiğinin  çok olduğunu,  üstelik kiraların Nilüfer’de yüksek olduğunu” söyledim. Arkadaşım “Biliyorum. Biliyorum ama hanım internetten araştırmış.  Nilüfer’den başka yerde yaşamam diye tutturdu

***

10 yıl öncesine kadar Nilüfer’e “otel ilçe” yakıştırması yapılırdı. Alışverişini,  tiyatro, sinema gibi sosyal aktivitelerini, gezmelerini, iki kadeh içkini  Osmangazi ve şehir merkezindeki  mekanlardan karşılayıp, akşamları Nilüfer’de bulunan eve yatmaya gidilirdi.

Nilüfer’de  sosyal yaşam alanları, kültürel, sanatsal mekanlar, eğlence ve alışveriş merkezleri hızlı bir şekilde gelişti.  Bursa’daki günlük göç tersine döndü. Osmangazi ve Yıldırım da yaşayanlar sosyal hayatlarını, akşamlarını ve hafta sonları Nilüfer’de geçiriyor.  Şehir merkezinde yaşayan lise öğrencileri bile  ilk flört buluşmalarını “daha prestijli” diye, Podyumpark, FSM Bulvarı, Özlüce gibi yerlerde yapıyor.  Yakın bir süreçte  Nilüfer’de oturmayana kız vermezlerse şaşırmamak gerek. Nilüfer ve diğerleri arasındaki farkı metro istasyonlarında bile apaçık görebilirsiniz.  Nilüfer bölgesindeki istasyonlarda ki güvenlik görevlileri fizik olarak daha bakımlı, daha janti, daha albenili gençlerden oluştuğunu gözlemleye bilirsiniz.

Gelinen noktada Bursa Nilüfer ve diğerleri diye ikiye ayrılmış durumda.  Şehrin kalbinin attığı Altıparmak, Heykel, Fomara gibi yerler artık tüm cazibesini kaybetti. Daha önceleri önlerinden geçmeye korktuğunuz bir çok dükkan boş ve kiralık tabelaları aylardır camlarında asılı duruyor. Valilik, Emniyet, Milli Eğitim Müdürlüğü gibi  insan sirkülasyonunu arttıran kamu kuruluşları olmasa şehir merkezindeki caddelerin müdavimleri çöpçülerden başkası olmayacak.  

Osmangazi ve Yıldırımdaki AKP’li belediyeler bölgelerinde   alkollü işletme ruhsatı neredeyse hiç vermiyor.  Bunu alkol ile mücadele etme adına yaptıklarını söylüyorlar ama,  ilçelerinde bulunan mahalle arasındaki 100 metre karelik  parklar bile geceleri alkol tüketilen yerler oldu.  Bu ilçelerde meyhane , bar sayısı belki azaldı ama, alkol tüketimi tam tersine arttı.

Velhasıl kelam  şehrin kültür-sanat, eğlence, spor, eğitim hayatı günümüz de yoğun olarak Nilüfer’de yaşanırken,  Osmangazi ve Yıldırım mega köy olma yolunda hızla ilerliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?