Sadullah Özcan
Sadullah Özcan
info@kentgazetesi.com
Deprem ve düşündürdükleri
  • 0
  • 15 Ekim 2020 Perşembe
  • +
  • -

Depremlerin ardından hemen farklı tartışmalar yaşanır. Farklı yorumlar, farklı değerlendirmeler gündeme gelir. Bir süredir düşük şiddetteki depremler nedeniyle farklı tartışmaları sosyal medyadan izliyoruz.
Şu açık; dünyanın neresinde olursanız olun bu dünyada depremlerle yaşamak zorundasınız. Depremler dünyada yaşam döngüsünün bir sırrıdır. Depremler bir bakıma felakettir, bir bakıma yaşamın kendisidir. Depremler gerekli tedbirler alınmadığında Allah’ın insanlığa bir uyarısı ve gazabı, düşünüp ders alındığından, Allah’ın koyduğu kurallar çerçevesinde aldığın tedbirlerle kurtuluşundur.
Rabbimin “Ol” emri harekettir. Nasıl ki insan hareket kabiliyeti derecesinde yaşamını devam ettirir. Hem fiziki hem ruhani olarak varlığını devam ettirirse dünya ve kâinatta kendince hareket halindedir.
Şunu unutmayacağız. Dünya binlerce derecedeki bir sıcak mağmanın üzerini kaplayan katı tabakadan ibarettir. Adeta bu tabaka mağmanın üzerinde denizdeki gibi yüzmektedir. Dünyanın katı kabuğunun bugüne kadarki bilimsel bulgularda plaka plaka birbirine geçmeli olduğu bilinmektedir. İşte milyonlarca yılı aşan tarihsel süreç içinde kıtaların birbirine yaklaşması, birbirinden uzaklaşması yaşadığımız ve bizlerin felaket olarak gördüğü depremlerle gerçekleşmektedir.
Ey insanoğlu depremlerle birlikte düşün dersini al. Hem Rabbimin Âlem için koyduğu hem dünya için koyduğu her türlü fiziki ve beşerî kurallara gerektiği şekilde uy, hem de sana bahşettiği maddi ve manevi nimetlerinin karşılığının şükrünü eda etki kurtuluşa eresin.
Sadece kuru ifadelere sığınma. Koyduğu beşerî kurallar ve manevi kurallara uy ki rahmetine nail olasın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?