Sevda Yaman
Sevda Yaman
sevdayaman901@gmail.com
Herkes ait olduğu yerde mi?
  • 0
  • 18 Temmuz 2020 Cumartesi
  • +
  • -

 

Yaşadığımız alan ve yaşantılarımız bize daha öncesinden teslim edilen hayat misali. Verilen hayatı yaşamakla görevlendirildik.

Her insanın farklı bir hayat stili ve yaşantıları mevcuttur. Ancak herkes de kendinize ait bir parça bulabilirsiniz. Yakın arkadaşınızla konuşurken kendi hayatınızda kıyaslama yapabilir ortak olanları düşünebilirsiniz. Tabii bunları yapmak için hafızanızla sıkı bir bağlantınız olması gerekir.

Peki çocuk hafızaları ve yaşantıları…

Çocukların toplum fark etmeksizin ötekileştirerek yaşadığını haberlerden ve çevremizden görmekteyiz. Uzak toplumlarda var olan çocukları televizyondan izlerken, yanından geçtiğimiz çocukları düşünmüyor görmüyoruz. Şahsımca yaşamın bir çocuk için tanımı; çocuğun belli bir süre boyunca hayata karşı  savunmasız kalması, kimilerinin mücadelesi kimilerinin fazla getirisi demektir. Nasıl mı? Yaşları daha 15’i doldurmamış çocukların geçimlerini sağlayabilmek adına çalıştığını/çalışmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Yanlış okumuyorsunuz çocuklardan bahsetmekteyiz. Okulda, parkta ailesinin yerinde olması gerekirken; ailesinin geçimine destek olmak zorunda kalan çocuklardan. Sizce onlar ait oldukları veya düşledikleri yerde mi? Yoksa mecbur kılındıkları yerde mi? Bunu öğrenmeniz için toplumumuz ne yazık ki olağan üstü fırsatlar sunuyor bizlere. Bir gün dışarıya çıkarken lütfen etrafınıza iyi bakın; çünkü muhakkak ki ait olduğu yerde olamayan bir çok çocuk göreceksiniz. O çocukların maddi destek kadar kötü bakışlardan arınmış bir tebessüme de ihtiyacı var. Sevginiz onlarla paylaşın, ait oldukları yerde olamasalar bile ait oldujları sevgiyi yaşasınlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?