Türkan GENÇ
Türkan GENÇ
turkangenc@kentgazetesi.com
Bursa teşkilatları için isim havuzu oluşturuldu
  • 0
  • 13 Aralık 2019 Cuma
  • +
  • -

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun partisi dün resmi olarak kuruldu. Bugün de Ankara’da lansman yapılacak.

Yaklaşık 130 kişi olduğu belirtilen Kurucular Kurulu’nda yer alanlar, bugün düzenlenecek basın toplantısında açıklanacak. 

Huzur, Bizim Parti, Yaşam ve Adalet Partisi gibi isimlerle gündeme gelmişti, fakat doğru çıkmadı. Davutoğlu’nun yeni partisinin adı Gelecek Partisi oldu. Amblemi de çınar yaprağı.

Davutoğlu’nun kurucu ekibinde yer alacak isimlerden bazıları kamuoyuna yansıdı. Netleşen isimler şöyle:

Bursa eski Valisi İzzettin Küçük var. Emekli olan Vali Küçük, siyaset alanında hizmet için yeni bir sayfa açmış görünüyor.

Önceki dönemde AK Parti Bursa Milletvekili olarak görev yapan ve bir süre önce partisinden istifa eden Mustafa Öztürk ve Cemalettin Kani Torun da kurucu kadrodaki isimler. Kendilerinin Ankara mı yoksa Bursa kontenjanından mı yer alacakları henüz belirlenmemiş.

Mustafa Özürk ile konuştum dün. Oldukça heyecanlıydı.

İlkelerine inandığı için ekibe dahil olduğunu, dört bir yandan ve bütün kesimlerden tam bir Türkiye mozaiği oluştuğunu, bu ülkeye faydalı olacak çalışmalar yapacaklarına yürekten inandığını söyledi.

Bursa il başkanı olup olmayacağını sordum. Kendisinin böyle bir talebi yokmuş.

Hatta bu arada ”İsteseydim, AK Parti’de Cemalettin Torun’dan sonra böyle bir talep geldi, il başkanı olurdum, ancak sıcak bakmadım” dedi.

Yeri gelmişken hatırlatmak gerekir. İl eski Başkanı Avukat Cemalettin Torun’un da Ahmet Davutoğlu ile yakın dostluğu olduğu biliniyor. Fakat kulislerde konuşulsa da, Cemalettin Bey’in yeni partiye geçme gibi bir düşüncesi olmadığını öğrendim.

Gelecek Partisi’nin teşkilatlarını oluşturmak için ehliyet ve liyakat sahibi olanlardan isim havuzları oluşturulmuş.

Mustafa Bey, önceden tespit edilmiş olan ve yeni oluşturulan isimler arasından teşkilatlanmanın sağlanacağını ve siyaseti iyi bilen, tanınan, sevilen bir il başkanı çıkaracaklarını ifade etti.

Şimdilik isimler konusunda çok fazla sır vermedi. Ancak açıkladıkları zaman herkesin sürpriz sayacağı kişiler olacağını dile getirdi.

Bursa’da henüz partinin binası yok ama, bütün görüşmeler Mustafa Öztürk’ün Nilüfer’de İller Bankası binasındaki kendi özel ofisinde gerçekleştiriliyormuş bir süredir.

Kadrolarında çok genç ve kapasiteli arkadaşlar olduğunu söyleyen Öztürk, ”Kavga etmeye gelmiyoruz. Kutuplaştırmayacağız. Proje üreteceğiz, çalışacağız” diyor.

”Yapısal değerlerimiz olacak, bozulmayacağız, insanlığımızı unutmayacağız” mesajı veriyor.

İlginin nasıl olduğunu sorduğumda, yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını, yurdun her tarafından olduğu kadar, İsviçre’den, Almanya’dan, yurt dışında yaşayanlardan da destek gördüklerini, canı gönülden ”Sizin için ne yapabiliriz” dediklerini anlattı.

Kendilerine kolay gelsin diyelim.

Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

***

Çocuklarınız sakın…

 

Çocuklarınızı sakın,

-Bu dünyada iyiler kazanır diye büyütmeyiniz.

Onlara deyiniz ki:

-Dünyada hep arsızlar, çığırtkanlar, kötüler ve ikiyüzlüler kazanır ama sen onursuz bir kazancın, onurlu bir kaybedişe asla ulaşamayacağını bil ve hep iyi kal.

 

Metin Akpınar

***

Günün Sözü

 

“Şu iflas etmiş dünyada

en geçerli para birimi

kendin gibi bir insanla

paylaştığın duygulardır.”

 

Pablo Neruda

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?