Yasemin ÖZKEREM
Yasemin ÖZKEREM
yaseminozkerem@kentgazetesi.com
‘Tarihi Makinesiyle Yazan Adam’ – 20 Ekim 2018
  • 0
  • 20 Ekim 2018 Cumartesi
  • +
  • -

Mesleğimi bana sevdiren gazeteciler vardır benim dünyamda… Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, Ümit Kaftancıoğlu  daha çok sayamadığım ama önceliklerim onlar.Kalemlerinden çıkan satırlarla hepimizi farklı dünyalara taşıyıp zihnimize farklı ifadeler kazımışlardır.

Eee bu güzel mesleğimin birde görsel yanı vardır. Unutmak ya da, es geçme gibi sansımız olmayan Foto Muhabirler ama benim için önemli iki isimden bahsetmek istiyorum…biri 2012 yılında gözlerini yuman Türkiye’nin ilk kadın savaş  foto muhabiri  Semiha ES ve Türkiye’de fotoğraf denildiğinde ilk akla gelen isim ‘Ara Güler’

Evet Türkiye’de fotoğraf denildiğinde ilk akla gelen isim Ara Güler’di. O Türkiye’nin ve İstanbul’un görsel hikayesi idi…

Belleğimize kazınan çoğu fotoğraf onun objektifinden yansımıştı. Kültür tarihimizdeki çoğu yazarı, ressamı, düşün insanını fotoğraflarıyla bize tanıtan ünlü üstattı.

Coşkun Arar onu tarif ettiğin de  “Ara kendisini, “Tarihi Makinesiyle Yazan Adam” olarak görür” derdi.

Her röportaj ve makalelerinde kendi üstadını anlatır, onun deklanşöre olan aşkını farklı bir boyutta olduğunu da ifade ederdi…

Ara Güler sadece fotoğraf sanatçısı değildi. Bu bir gerçek…  O aynı zamanda bir şair, bir yazar, bir tarihçi, bir ressam, bir sosyolog, bir antropologdu.

Çünkü o foto muhabirliğinin yalnızca olayları izlemek değil döneminin yaşamını, sanatını, gelenek ve göreneklerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğuna da inanırdı.

Aklıma kazınan en büyük bombası ise, çektiği fotoğraflarla Türkiye’nin görsel hafızasını olmasının yanında Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı kırsaldaki Geyre Mahallesi’nde Roma İmparatorluğu’na ait, tarihi MÖ. 500’li yıllara dayanan ve ismini tanrıça Afrodit’ten alan Afrodisias Antik Kenti’nin bulunmasını sağlaması… Bir uygarlığın doğuşunun yanı sıra oradaki köylülerin de hayatını değiştirmiş olması…. Çektiği fotoğrafları dünyaca ünlü Times Dergisine gönderiyor. Times Dergisi’nin yönetimi, Ara Güler’den fotoğrafların renkli olanlarını çekmesini istiyor. Ara Güler aynı köye giderek renkli fotoğraflar çekiyor. Bu yolla dünya basınına dağıtılan fotoğraflar bir anda büyük yankı uyandırıyor. Boşuna “Tarihi Makinesiyle Yazan Adam” dememişler….

Onun için fotoğraf çekmek hissettiği dünyayı çekmekti.

Fotoğrafın yaşamın bir anını yakalayıp gelecek zamanlara ulaştıran bir sihir olduğuna inanırdı. Onun hakkında yazmak istediğim o kadar çok söz var anlatamam… Ama bu satırlara sığmaz.

17.10.2018… ünlü fotoğrafçı üstat Ara Güler 90 yaşında hayatını kaybetti… İstanbul’da hastaneye kaldırılan Güler’in iki kez duran kalbi, doktorların müdahalesiyle yeniden çalıştırılmıştı.

Ama üçüncü kes geçirdiği kalp krize dayanamadı ve yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken, yaşamını yitirdi.

Bu acı haberi alınca üzüldüm…Kalbimde küçük bir burukluk yaşadım… Bugün İstanbul’da  bir hüzün olacak eminim saat 12.00’de Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde Ara Güler için cenaze töreni düzenlenecek. Ardından cenazesi, Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Işıklar içinde uyu büyük üstat.

***

Zamanı  donduran güzel adam seni unutmak  mümkün mü?

Son olarak ,geçtiğimiz yazdan kalan hatırayı paylaşmak istiyorum. Can dostumla beraber, İstiklal Caddesi’nde  yer alan kendine ait  ‘cafesi’nde   ‘Ara Cafe’ de karşılaşmıştık.  Ünlü üstadın efsane anılarını dinlemiştim…Offf anlattığın tarihi anılara ortak olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. İyi ki de bu şansa erişmişim.

Seninle tanıştığım için çok mutluyum ustam. Sohbetin ve  o şen şakrak  ruhun hala dün gibi aklımda….

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?