Z. Seven RAZGIRAT
Z. Seven RAZGIRAT
zseven@kentgazetesi.com
Büyük kahkaha hareketi
  • 0
  • 18 Kasım 2019 Pazartesi
  • +
  • -

Çevrenizde herkesten daha fazla gülen insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Genelde toplumda fazla gülen insanlar nedense dertsiz, hafif ya da ciddiyetten uzak kabul ediliyor. Çokça duyduğumuz sözler bunlar. “Derdi yok ki güler tabi… Hiç ağırbaşlı ve ciddi değil, ne kadar hafif bir insan…”

Oysa kendimizi zorlamadan hatırladığımız tüm insanların; gülümsemesi bol insanlar olduğunu fark ettiniz mi hiç? Hemencecik aklıma geliveren şen kahkahaların mucidi Adile Naşit; yediden yetmişe Barış Manço veya unutulmaz filmlerin kahramanı Kemal Sunal… Gülümsemesi ve kahkahasıyla bana hayat vermiş onlarca insan… Benim için, insanın mutluluktan gülmediğinin; güldüğü için mutlu olduğunun kanıtı hepsi. Peki, kimlerin yanımızda olmasını tercih ediyoruz? Gülmemeyi ciddiyet olarak gören ve sert duran; ya da her anında mutsuz olacak bir şey bulan, dram yüklü insanları mı? Yoksa hayata gülerek bakmayı başarabilen insanları mı?

Çok acıdır ki, çok güldüğümüzde çok ağlayacağımıza dair sözlerimiz bile var. Oysaki Victor Hugo’nun dediği gibi: “Gülmek bir güneştir, insanın yüzünden hüzün ve keder kışını defeder.”

Şimdi bana sen deli misin, sürekli gülebilir mi bir insan diyebilirsiniz. Haklısınız. Hiç kimse sürekli gülemez. Tabi ki hayatta kızgınlık, kırgınlık ve üzüntü duyguları da yoğun olarak var. Ama çok önemli bir ayrıntıyı atlıyoruz sık sık. İnsan her zaman mutlu olduğu için gülmez.

Gülmek korkuları yok eder. Güldüğünüz zaman karşılaştığınız zorluklarla çok daha rahat mücadele edersiniz. Hatta kahkaha atabildiğinizde sizde oluşan cesarete inanamazsınız. Cesur olmanız gereken yerlerde gülmenin faydasını mutlaka görürsünüz.

Ruhunuzda biriken, sizi içten içe zehirleyen olumsuz tüm duygulardan tamamen kurtulmanın en güzel ve en hızlı yoludur gülmek. Her zaman mutluluğun doruk noktasıyken gülünmez, bazen sırf hayatta karşımıza çıkan sorun ve engellere inat olsun diye gülünür. İlaç niyetine…

Başkalarıyla beraber olduğunuzda, yalnız olduğunuzdan otuz kat daha fazla gülüyormuşsunuz. Demek ki gülmek aynı zamanda sosyallikmiş.Gülmek yaşamanın ta kendisidir. Güzelliktir. Gülümsediğinde güzelleşmeyen birini göremezsiniz. Ama ben görünüşü çok güzel olup gülümsemediği için çok çirkinleşen onlarca insan gördüm doğrusu. Birlikte hiç gülmediğiniz bir kimseyi gerçekten sevebilir misiniz?

Bizim kültürümüz gülmek konusunda çok zengindir aslında. Tarihi bir miras olarak Nasrettin Hoca bizlerin gülmeceye ne kadar bağlı olduğumuzun bir göstergesi değil mi? Yine Nasrettin Hoca sayesinde birçok ciddi meselenin gülerek de ne kadar güzel anlatılabileceği öğrenmedik mi… Gülerek öğrenilen tüm konuları insanın ne kadar hızlı ve keyifle öğrendiği de bir gerçek. Okul zamanlarımızda güzel andığımız tüm öğretmenlerimiz güler yüzlü olanlardır.

Bu haftanın güzel şiiri Nazım Hikmet’ten gelsin o zaman…

“Ekmeği son lokmasına kadar yemeği, bir de ağız dolusu gülmeyi unutma hiç bir zaman.”

Haydi, o zaman başlasın büyük kahkaha hareketi… İsterlerse deli desinler. Gülmek bulaşıcıdır, test edelim. Hemen şimdi, önce aynada kendimize gülelim. Bindiğimiz otobüsün şoförüne, ekmeğimizi aldığımız bakkala, kasada duran kasiyere, eşimize, dostumuza, çocuklarımıza; sonra kuşlara, sokak kedilerine, ağaçlara ve gökyüzüne gülümseyelim. Emin olun hayat da size gülecektir…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?