Z. Seven RAZGIRAT
Z. Seven RAZGIRAT
zseven@kentgazetesi.com
Kelebeğin Kanadında…
  • 0
  • 14 Haziran 2020 Pazar
  • +
  • -

 

“Bize çiçekleri sevdiğini söyleyen bir kadının, çiçekleri sulamayı unuttuğunu görürsek, onun çiçek sevgisine inanmayız. Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz etken ilgidir.” der Erich From.

“Sevgi”, şüphesiz insanları en yakından ilgilendiren bir konu ki sürekli onun açlığı çekiyoruz. Sinemalarda mutlu ya da mutsuz aşk hikayeleri izliyor, aşk şarkıları dinliyoruz. Buna rağmen, pek azımız sevgiye ilişkin bir şeyler öğrenmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz.

İnsan sevmek yerine, sevilmek istiyor. Eğer insan hayatında sevgi ile ilgili bir sorun yaşıyorsa, bunun sebebi, etrafındaki insanlara kendisini sevdirmek için yeteri kadar çaba harcamadığı düşüncesi oluyor. Bu yüzden asıl sorun nasıl sevecekleri değil, nasıl sevilebilecek ve bu amaca nasıl ulaşabilecekleri ile ilgili oluyor.

Emek vermeden sevgiyi anlamak imkânsız…

“Vermek” kimi zaman büyük bir yanılgı sonucu, vazgeçmek veya feda etmek gibi tanımlanıyor. Ancak hayata daima bir ticaret gözüyle bakan kişi, bir şey almak şartıyla vermeye hazır oluyor. O’na göre, almadan vermenin adı “kandırılmak” …

Peki; “Bir insan başka birine ne verir? Kendisinden verir; sahip olduğu en değerli şeyden, “yaşamından” verir. Bu, o kişinin yaşamını diğer insan için feda ettiği anlamına gelmez aksine kendi içinde yaşattıklarından veriyordur. Sevinçlerinden, ilgi duyduğu şeylerden, anlayışından, bilgisinden, mizahından, üzüntüsünden, içinde canlı olan her şeyden. Ve bazen bir şeyler vermek için bir bakış bile yetebilir.”

Vermek eylemi; karşı tarafı da bu eyleme yöneltiyor, yönelttiği ölçüde de güçlü…

Sevgi “sorumluluk” yaratıyor. İlgi ve bakım, sorumluluk yönünü de beraberinde getiriyor. Sorumluluk, dışarıdan yüklenmiş bir şey gibi algılansa da gönülden geliyor. Açık, ya da üstü kapalı olarak, başka birinin gereksinimlerine verdiğimiz yanıt.

“Yaşamı paylaşmak, sevgiyi paylaşmaktır. Anlaşmaktır. Vermeden alınamaz tek şeydir mutluluk. Önce ver; sonra al.”

Gelelim yazımızın başlığına… Bu yazının kelebek kanatlarıyla ne alakası var denecektir.

Sevgi de kelebek kanatlarına benzer. Sağanak yağmurlara dayanacak kadar kuvvetli ama bir dokunuşla kırılacak kadar narindir. Çoğu zaman çok basit olarak algılasak da anlamak büyük emek gerektirir. Çoğu zaman baktığımız ama görmediğimiz bir noktadan bize bakar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?