Z. Seven RAZGIRAT
Z. Seven RAZGIRAT
zseven@kentgazetesi.com
Özgürlük Üzerine… – 28 Ekim 2019
  • 0
  • 28 Ekim 2019 Pazartesi
  • +
  • -

“Aşk; varlığında, yokluğunda belli olur.

Egemenlik; varlığında, yokluğunda belli olur.

Bir özgürlük var; sularca, havalarca olağan… Varlığında değil, yokluğunda belli olur…” Özdemir Asaf

Özgürlük nedir?

Havanın bahar havası olduğunu görüp, yıldızların altında yürümek için gece sokağa yürüyüş yapmaya çıkabilmektir. Gece sokağa çıkarsam benim hakkımda neler denir diye düşünmemek, başıma bir şey gelir mi diye endişe duymamaktır.

Üzerine geçireceğin kıyafeti seçerken beğenerek aldığın bayrak kırmızısı bluzunu gönül rahatlığıyla ve mutlulukla giyebilmektir. Parlak kırmızı bir bluz giydiğin için yargılanmaktan ve bir sürü yakıştırmalara maruz kalmaktan çekinmemek, kaygı duymamaktır.

Özenerek yapılıp önüne konmuş yemeği keyifle yiyebilmek, kana kana su içebilmektir. Yemeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda sürekli endişe taşımadan, en büyük hastalıkların kaygı endişe ve stresten doğduğu bilinciyle huzurla ve keyifle karnını doyurabilmektir.

Kalbinin ve aklının sana gösterdiğini sevmektir. Irk, dil, din, maddiyat veya kendisinden beklenenleri düşünmeden karşılıksız ve dürüstçe sevebilmek, sevdiğiyle birlikte olabilmektir. Geleceğine, çocuklarının geleceğine dair endişe duymamaktır.

Merak ettiklerini öğrenebilmek için istediğin kaynağa istediğin şekilde ulaşabilmektir. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu kendi aklınla ve bilincinle kavrayabilmek ve bulabilmek için istediğin zaman istediğin kitabı alıp okuyabilmektir.

Kendi iradenle istediğin zaman hayır, istediğin zaman evet diyebilmektir. Sana doğru gelmeyen ve istemediğin hiç bir şeyi zorla yapmak ve uymak zorunda olmamaktır. Aynı şekilde istediğin şeylerde, yolunu kendin çizebilmendir.

Sahip olduğun maddi değerlerin esiri olmamaktır. İhtiyacı kadar tüketmek, fazlasının kaybından ya da paylaşımından endişe duymamaktır. Hatta paylaşmanın verdiği mutluluğu ve huzuru hiçbir başka duygu ile değişmemektir.

Başkalarının mutluluklarına, inançlarına, değerlerine ve isteklerine saygı göstermektir. Zorlayarak, korkutarak ve yönlendirerek değiştirmeye çalışmamaktır. Özgürlük sadece kendini zincirlerinden kurtarmak değil, başka insanların çocukların ve hayvanların da isteklerine, yaşam tarzlarına, inanış ve uygulayışlarına saygılı davranmaktır. Kendi doğrularını ve inandıklarını uygun bir lisan ile anlatabilmek ve kendinin anlaşılabilmesini sağlamaktır. Bir yandan da anlattığı halde kendisi gibi düşünmeyen insanlara da tolerans ve hoş görü ile yaklaşabilmektir.

Sen okulunda okurken, işinde çalışırken, öğrencilerine bir şeyler öğretirken, hastaları iyileştirirken, adalet sağlamak için insanları dinlerken, çocuklarına bakar ve büyütürken, yeni tasarımlar yaparken, mahsulünü üretirken, her sabah uyanıp yeni bir çalışma gününe başlarken; ülkeni ve geleceğini doğru ve düzgün planlayıp yöneteceğini inandığın insanları seçebilme hakkına sahip olmaktır.

“Her kişi istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine has politik bir düşünceye sahip olmak, seçtiği bir dinin gereklerini yapmak veya yapmamak hak ve özgürlüğüne sahiptir. Kimsenin düşüncesine ve vicdanına hâkim olunamaz…” M. Kemal Atatürk

Özgürlük cumhuriyet, cumhuriyet özgürlüktür. Cumhuriyetimizin 96. Yılı Kutlu Olsun…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?