Zafer Akkaya
Zafer Akkaya
zaferak26@gmail.com
Deniz Kuvvetlerinin Başarılı Sınavı
  • 0
  • 16 Kasım 2020 Pazartesi
  • +
  • -

 

Ülkemiz özellikle son on yıldır kendi kabuğundan çıkmış yalnız bölgesinde değil, dünyada gerçekleşen siyasi olayları yakından takip ederek, gerekirse sert ya da yumuşak güç unsurlarını kullanmakta tereddüt etmemiştir. Avrupa kıtasından Afrika’ya Uzak Doğu’dan Latin Amerika ülkelerine kadar birçok ülkelerle temasını artırmıştır. Bölgesindeki gelişmelere sırt dönmemiş yakından takip etmiştir. Adalar(Ege) denizinde gelişmeleri ülkenin milli bekası olarak tanımlamış, ülkenin hürriyet ve bağımsızlığının devamı için kararlı adımlar atılmıştır. Hem ekonomik hem de siyasi çıkarlarımız için savaşın eşiğine bile gelinmiştir. Yavru vatan Kıbrıs’ın ulusal hakları ülkemizin garantisi altında olduğu tüm dünyaya gösterilmiştir. Aynı zamanda yerli sanayi de küçümsenmeyecek adımlar atılmış ve sonunda kendi sondaj gemisini yapacak güce ulaşmıştır. Doğu Akdeniz de hakkımız olan bölgelerde sismik araştırmalar yapılmıştır. Bölgede izlenen politikalar sonucu geçte kalınsa Libya ile MEB (münhasır ekonomik bölge) anlaşması yapılmıştır. Yunanistan savaş gemilerinin tacizine uğramaması için, Deniz Kuvvetlerine bağlı savaş gemilerimiz, sismik araştırma gemilerine refakat etmektedir. Bununla birlikte ülkemize denizden gelecek tehditleri önlemek için gece gündüz teyakkuz halindedir. Korona virüsü nedeniyle tutulan vatan nöbeti daha da zorlaşmıştır. Ergenekon ve Balyoz davalarından nasibini alan Deniz Kuvvetleri, bir darbe de 15 Temmuz hain darbe girişiminden almıştır. Zaten Sayısı az olan personele bir darbe de Covid-19 virüsünden gelmiştir. ABD ve Fransız donanmasının yaşadığı

Virüs sıkıntısını, Türk donanması yaşamaması için üst düzey önlemler alınmıştır. Personelin izinleri iptal edilmiş, virüse yakalanmamaları için birçoğu gemi görevlerine verilmiştir. Aylardır ailelerini görmeyen, çocuklarına sarılamayan personel görevden göreve koşmuştur. Psikolojik tahribata uğrayan personel, Türk milletinin menfi çıkarlarını savunmak için aylardır karaya ayak basmadan görevlerine devam etmektedir. Bu zorluklarla mücadele eden Türk Bahriyesi, Türk Bayrağını tüm dünya denizlerinde gururla dalgalandırmaktadır.

***

Pandemi döneminde büyük sınav atlatan ve atlatmaya devam eden personel, büyük vefakârlıklar göstererek, Türk Milleti’ne görevinin her daim başında olduğunu göstermiştir. Covid-19 virüsünden beklide en çok onlar etkilenmiştir. Bizim yeteri kadar önlem almayışımız, umarsızca davranışlarımızın onları da etkilediğini unutmamak gerekir. Türk Milleti’nin bir ferdi olarak, geçtiğimiz zor ve sıkıntılı dönemde görevinin başında olan tüm Deniz Kuvvetleri personelini saygıyla selamlıyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?