Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
‘BİZİM ORALAR’ – 29 Eylül 2018
  • 0
  • 28 Eylül 2018 Cuma
  • +
  • -

Bir sınır geçip baksan doğudan batıya,

 

Güneşin battığı yerdir bizim oraları.

 

Görmesen de duymuşsundur rodop dağlarını

 

Oraları vatan yapmış vefakâr insanlarını.

 

Eğer bir gün düşünürsen,

 

Tabiatla iç içe yaşamak nasıl oluyor diye.

 

Hiç tereddüt etme koş git bizim oralara,

 

Gitme derim, eğer rüzgârın çam ağaçlarını okşarken,

 

Çıkardığı sesten rahatsız oluyorsan.

 

Gitme derim, pırıl, pırıl akan pınarlarından,                                                                                                                                                                           

 

bükülüp su içmesini bilmiyorsan, gitme derim…..

 

Bursa KENT Gazetesinin çok değerli okurları, gerçek gönül dostları; İki hafta aradan sonra tekrar beraberiz. Bu zaman zarfında nerelerde olduğumu Ata Topraklarından Ana Vatana anılar kitabımda yayınlanan şiirimden birkaç mısra ile anlatmak istedim. Özlemek hasretliğini çekmekle ortaya çıkar. Hele özlediğin yerler doğup büyüdüğün, atalarının vatan edindiği topraklar ise ve siz o toprakları kendi arzunuzla terk etmediyseniz, hasretlik, özlem katlanarak yüreğinizi sızlatır.

 

Eğridere belediyesinin her yıl düzenlediği son bahar etkinliklerine 14.15.16 Eylül tarihlerinde; Egridereliler Derneğinin daveti üzerine katılma imkânı buldum. Bizlerin görevi, gördüklerimizi yaşadıklarımızı paylaşmaktır. Her zaman olduğu gibi kapıları halka açık olan Sayın belediye başkanı Resmi Murat ile makamında ikili görüşme imkânı buldum. Geçen yılki izlenimlerimi bu köşede Şeytan Değil Dostluk Köprüsü başlıklı yazımda Şeytan köprüsüne giden yolun asfaltlanmasını dile getirmiştim. Bu zaman zarfında yolun büyük bir bölümü asfaltlanmış olduğunu öğrendim.

 

Bu yıl okulların açılışına da tanık oldum Ardino-Eğridere kasabasında. Eğridere ve yöresinden onlarca bilim adamı, şair yazar yetiştirmiş olan öğretmenlerin görev yaptığı Eğridere lisesindeki açılışı ve konuşmaları kenardan izledim. Yakınımda olan bir vatandaşla konuşurken Türkçe okutuluyor mu Ardino da diye sorduğumda;”Burası lise, İlkokullarda bile okutulmuyor, ahalisinin yüzde 80 i Türk olan bu yörede. “Yazıklar olsun dedim içimden sesizce. Demek ki asimilasyon sinsice tam hızı ile devam ediyor Bulgaristan da. Törene HÖH İl başkanı İzzet Şaban belediye başkanı tam ekip olarak katılmışlardı. İlk görüşmemiz tören dağıldıktan sonra orada oldu. Kendileri ile ayaküstü yaptığım konuşmalarda birlik, beraberlik ön plana çıkıyordu”Resmi Murat ülke çapında birlik ve beraberliğimiz Bulgaristan ın daha hızlı kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bizler tüm komşu ülkelerle, kardeşlik, dostluk ruhunun daha da geliştirilmesinden yanayız” Tabi ki bu dileklere biz de katılıyoruz.

 

Bu ziyaretimde beni mutlu eden bir olay yaşadım. Yıllar önce yayınladığım Ata Topraklarından Ana Vatana Anılar kitabımdan esinlenerek çekilen KAÇIŞ 1950 sinema filmimin Ardino-Eğridere Belediyesinin öncülüğünde Kültür Merkezinde tanıtım gösterisi yapılacağı Belediye Kültür İşlerinden sorumlu başkan yardımcısı Sayın Necmi Hocof tarafından makamında verdiği haber beni mutlu etti. Günü ve zamanını yine bu köşeden ve sosyal medya yolu ile siz değerli gönül dostlarıma duyurulacaktır…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?