Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Bütçe görüşmeleri – 15 Aralık 2018
  • 0
  • 14 Aralık 2018 Cuma
  • +
  • -

 Bu haftaki yazımın başlığını okuduğunuzda, TBMM görüşülmeye devam edilen bütçe görüşmelerinde ortaya atılan küfürleşmelerden söz edeceğim aklınıza gelmiş olabilir. Hayır, hayır küfürleşmelerden söz etmeyeceğim. Kem sözler sahiplerine aittir. Küfür, şiddet, aklın, mantığın hâkim olamadığı sözle ifade yetersizliğine ve sabrın yetersiz olduğu kişilerde ortaya çıkar.                                                               Bütçe nedir, kısaca onu tarif edelim; Bir ailenin, kuruluşun, devletin bir yıl içerisinde elde edeceği gelir ve buna karşılık bir yıl içerisinde yapacağı veya yaptığı harcamaların rakamsal cetvelidir.                                                                       Aileler, şirketler, STK’ lar bu cetveldeki gelir gider dengesine özen göstermeye çalışırlar. Yani gelire göre harcama yapmak.                                                                     

Eskiden STK’ da yapılan genel kurullarda yıllık gelir o yılki harcamaları karşılamıyor ve borç olarak gösterilir ise o madde kabul edilmez, yönetim hakkında soruşturma açılırdı.                                                                                   2007–2008 yıllarında belediyelerde Analitik bütçe uygulaması gündeme gelmiş idi. Yani her alınan satılan kalemin açık olarak yazılmasına Analitik bütçe adı verilmiş idi. Şimdi bunun uygulanıp uygulanmadığını bilmiyorum. Bildiğim bir şey var Bursa Büyük Şehir Belediyesinin Türkiye çapında borçlu belediye olarak rekoru elinde bulundurduğunu biliyoruz.                                                                      2008 yılı Yıldırım belediyesi bütçesi görüşülür iken Plan ve bütçe komisyon başkanı görevinde idim. Ekip olarak gelir ve gider tablolarını inceledikten sonra; Gelir gider makasının giderek açıldığını görmüş, acili yet arz etmeyen ödemelerden toplam 10 Milyon TL. Kesintiyi gerekçelerini açıklayarak programdan çıkarılmıştık.                                                                                                                 

Meclis salonunda bütçe görüşmeleri yapılırken; Sadet Partisi meclis üyesi Sayın Zekeriya Yılmazgöz. Sayın başkan Plan Bütçe Komisyonu üyelerini Sayın Zülkef Yeşilbahçe’nin şahsında bu ayrıntıyı yakalayıp programdan çıkardıkları için kutluyorum. Başkan Özgen Keskin, bizim belediyemizde komisyonlar özgürdür. Karalarına da saygılıyız cevabını vermişti.

TBMM görüşülmeye devam eden 2019 bütçesine dönecek olursak, yukarıda belirttiklerimiz hususlar ile ne kadar çeliştiğini görüyoruz. Dış borç 500 milyarlara dayanmış bir ülke durumundayız. Gelir gider dengesi alt üst olmuş. Sanayiciler ortaya çıkan ekonomik krizden dolayı, ileride kendilerini daha kötü günler beklediğini açık saçık söylüyorlar. Asgari ücretin görüşüldüğü şu günlerde Türk İş başkanı Fransa da ayaklanan sarı yelekli işçileri hatırlatıyor. 900 TL. Emekli maaşı bağlanan işçiler ne yer ne içer onu düşünen yok. Vatandaştan vergi, ceza, zam ve benzeri kalemlerle toplanan paralarla denk bütçe yapmanın mümkün olmadığını artık yönetim anlamalı. Yine bir yolculuğa çıkıyoruz önümüzdeki hafta Ata Topraklarına doğru. KAÇIŞ 1950 sinema filminin Eğridere ve Tosçalı da 21 ve 23 Aralık günleri gösterimi için.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?