Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Erken Yerel Seçim – 09 Eylül 2018
  • 0
  • 09 Eylül 2018 Pazar
  • +
  • -

Yerel seçimlerin tarihi Mart 2019 olduğunu yakın zamana kadar dillendiren iktidar mensupları, son zamanlarda erken yerel seçimlerden söz etmeye başladı.

Mart 2014 de yapılan yerel seçimlerden sonra köyler mahalle statüsüne girmiş, tüm ilçeler Büyükşehir n hizmet alanına alınmış, birçok köye yani yeni adı ile mahallelere otobüs hatları açıldı. Çöpler sistemli bir şekilde toplanmaya başlarken, birçok mahalleyi de Bursa içme suyu şebekesine bağlanmış oldu. Şehir hayatı ile köy hayatı arasında fark kalmamış, hatta köylerle irtibatı olan vatandaşlar hafta sonları, bayram ve tatillerde kafalarını dinlemek için eski köyleri, yeni mahallelerine akın etmeye başladılar. Bu beş yıl, yerelin genele uyum yılları olarak değerlendirildi. Yeni mahallelilerden bu süre zarfında ev ve arsa vergileri alınmadı.

Böylece yaklaşık beş yıl su gibi akıp geçti. Su gibi akıp geçti derken zamanı kastediyorum. Hayat şartlarını değil.

Bozulan hayat şartlarına iktidar her birine kılıf buldu. İktidarları döneminde feto ile birlikte hareket eden iktidar ortaya çıkan tüm olumsuzlukları 15 Temmuzdan sonra feto ya yüklemekle müşkül oldu. Ülke tarımını tamamen ithalatçıların eline teslim etti. Buna hala bir kılıf bulamadı. Doların yükselmesini Trump a bağladı. Zarar ediyorlar diye devlet işletmelerini haraç mezat fiyatlarla sattılar. Satın alanlar o yerlerin sadece arsa ve arazilerinden milliyonlar kazandılar. Ülkede kamu kuruluşlarından T.C ve Atatürk portrelerini gereksiz diye kaldırdılar. Çocukların Türküm, doğruyum, çalışkanım diyen andı kaldırdılar. Cumhuriyet bayramları sözde kutlamalarına üst düzey yetkililer mazeretler uydurup katılmadılar.15 Temmuz girişiminden sonra gerçek yolun Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının belirlediği yol olduğunu siyasi menfaat için yapmacık davranışlarla sahip çıkmaya başladılar. Sayın Milli Eğitim Bakanı n son günlerde yaptığı açıklamalar insanı düşündürüyor. Bundan sonra okullarda Atatürk ve Cumhuriyet bayramları müfredat programlarına alınacak, okutulacak ve anlatılacak. Demek ki iktidarın bilgisi dâhilinde Atatürk ve Cumhuriyet rejimine karşı egemen güç varmış iktidarın tepesinde. Cevabı hazır feto…

 Ülkede hayat pahalılığın, başı, boşluğun, Arap hegemonyasının hüküm sürdüğü bir ortamda iktidarın erken yerel seçimler demesine, düşünen insanın aklı ermiyor. Yandaş medyanın reisten sonra müdavimlerinden Sayın Albayrak bir konuşmasında şu sözleri söylüyor.2023 kadar ülkemiz bu olumsuzlukların üstesinden gelecek.17 yıldır ümit vadeden iktidar bu yuvarlak sözlerle kendilerinin kandırıldığı gibi insanımızı da gelecek vadi ile kandırıyor. Siz de kimsiniz dedikleri AB ülkelerinden bir bakan geldiğinde mevkidaşının dışında en üst düzeyde kabul görüyor. İç siyaset için hamasi sözler söyleyeceksiniz. Sonra da sizin mevkidaşınız olmayan şahsı en üst düzeyde karşılayacaksınız. Onlar aynı şeyi yapıyorlar mı bir de ona bakmak lazım.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ki bu Atatürk soyadını söylemekten birileri hala kaçınıyor olmasına rağmen; Şu veciz sözüne sarılmaya başladılar mı dersiniz.”Türk Milletin karakter ve sosyal yapısına en uygun rejim Cumhuriyet rejimi dir”Dileğimiz bu sözün oy avcılığı için köprüyü geçinceye kadar misali olmasın! Ben Sayın Milli Eğitim bakanının sözlerine inanmak isterim. Hayal kırıklığına uğramaya nasıl olsa alıştık. Dileriz bu kez sözler yerini bulur.

Yazımızın başlığına dönecek olursak; Hayat pahalılığının tavan yaptığı bir dönemde, iktidarın erken yerel seçim istemesi beni şaşırtıyor. Sizleri bilmem. Acaba seçim sonuçlarını anketlerin iktidardan yana olmadığını söylemelerine rağmen, peşinen yüzde 52 ile kazanacağız demelerinin arkasında halka yansımayan bir sistem mi var sorusu akla geliyor. Acaba para toplamak için çıkarıldığı iddia edilen imar barışından mı oy gelmesini bekliyorlar da erken yerel seçim diyorlar. Bunun sonucunu görmek için de zamana bırakalım…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?