Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Gel De Yazma
  • 0
  • 22 Temmuz 2018 Pazar
  • +
  • -

Bu haftaki yazımızın başlığı, insan hayatında bazen tanık olduğu olumsuz olaylar karşısında çaresizlik içerisinde söylenen bir sözdür. Bu sözün farklı türevleri de vardır. Biz konunun edebi ve gramer yönünü uzmanlara bırakalım geçelim yazımızın konusuna.

Geçmiş haftalardaki bir yazımda söz vermiştim; Bundan sonra olumsuz eleştirel yazılar yazmayıp iyi şeyler yazacağım diye. Bunu yapabilmek için Robenson Kruzzo gibi bir adaya gidip yaşamak lazım. Televizyon yok, radyo yok, basın yok, haber yok. Bu da mümkün olmadığına göre yaşadığımız ortamın olumlu ve olumsuz olaylarını köşemize taşımaya çalışacağız.

Bahar ve yaz aylarında kışın kapalı hayatın stresini atmak için çıkarız kır gezilerine. Buna sosyete tayfası piknik der. Yerleşir insanlarımız tertemiz çam ağaçlarının gölgelerine.

Sahil boylarında kumsalın üzerine ve çevresine.

Açarız arabamızın 5 kapısını, açarız müziğin her türünden son aşamasına kadar. Etrafındakiler rahatsız olur mu onu hiç düşünmeyiz?

Söz söylendiğinde çıkan tartışmada sonuç bıçaklamaya kadar gider. Hiç düşünmeyiz ki insanlar arasında karşılıklı sevgi ve saygı dostluğun en önemli anahtarlarından birisidir.

Sabahleyin ter temiz yerleştiğimiz yer akşamlayın giderken çöplük alanına dönüştürürüz.

O da yetmez, yaktığımız mangal kömürlerini olduğumuz yere döker yangın çıkmasına sebep oluruz. İş söze geldiğinde ise çevre temizliği konuşulurken mangalda kül bırakmayız.

Evet mangalda kül bırakmayız…Çünkü külleri kömürleri söndürerek 10 veya 20 metre ilerideki çöp bidonuna dökme zahmetine katlanmayız. Gelecek hafta o yere başkalarının veya kendisinin geleceğini düşünmez. Zaten düşünme kabiliyeti olsa bu işi yapmaz.

Onun da ötesinde Temizlik imandan gelir sözünü hiç mi hiç dilimizden düşürmeyiz. Öyle bir hale geldik ki söylediklerimizin tam tersini yapıyoruz.

Mudanya ilçesinin Esence (Eşkel) sahilinde bir pazartesi sabahı tanık olduğum bir durumu paylaşmak isterim.

Sayın Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibi döneminde, Gemlik den Karacabey arası sahil bandına önemli hizmetler getirildi.40 yıl sonra kumsallara kum eleme makineleri geldi. Mudanya Belediyesinin her gün sistemli olarak çevre temizliği için görevlendirdiği 4-5 kişi sahil ve çevre temizliği yapıyorlar.

Sabahın erken saatleri id; Üzerinde mavi çöp torbaları olan traktör bir ilerliyor bir duruyordu. Arkasında can havliyle kumsalın üzerindeki atıkları mavi torbalara doldurup traktörün römorkuna yığıyorlar. Yük öyle olmuş ki torbaları koyacak yer az kalmış.

Kendilerinin çalışmalarını izlerken; İçlerinden beni tanıyan birisi; Günaydın Zülkef abi demesi kendilerine yaklaşmamı kolaylaştırdı. Gayem konuşmakla işlerine engel olmamamdı. Günaydın arkadaşlar kolay gelsin cevabımdan sonra; Bu yığın çöpü bu sahilden mi topladınız soruma, beni tanıyan” Abi Cumartesi Pazar gelen günübirlikçiler kumsalı bu hale getiriyorlar diyerek Bak şuralarda sehpalar üzerindeki çöp poşetleri ağızları açık çöpü bana atın diyor, nerede bizim insanımızda o incelik.Biz söz söyleyemiyoruz.İşimizden olacağız diye.Söz söylediğimizde;İşiniz ne temizleyin diyorlar. Abi şu barınak tarafındaki o beton üzerindeki bankların altına bir bak,çekirdek ve kuru yemiş çöpünden banklara oturasın gelmez.Her akşam bu hale getiriyorlar. Hani temizlik imandan gelirdi.”Tanıdığın sözlerine,maalesef biz buyuz işte diye cevap verebildim.

Esence sahili iç kesiminde kabul edilmiş olan 1/1000 imar planı uygulamaya alınmadığı sürece Esence sahil mahallesi ileriki yıllarda içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.Çok yazdım bir kez daha yazıyorum;Planda mevcut olan doğu-batı,güney-kuzey istikametindeki 4 çarpı 4 yollar açılmadığı sürece Esence de trafik ve insan ulaşımı huzura kavuşamaz.Tanık olduğun olayları gel de yazma bakalım vicdanın rahat olacak mı?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?