Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Havai fişek ve silah rahatsızlığı
  • 0
  • 28 Temmuz 2018 Cumartesi
  • +
  • -

Bir başıboşluk aldı gidiyor ülkemizde. Nereye baksan herkes bildiğini, istediğini yapıyor. Bu cümlelerimden sakın ola ki çevresine saygılı şehir ve köy hayatının adap ve geleneklerine uygun yaşayan vatandaşlarımız alınmasınlar. Sözümüz meclisten dışarı. Sözümüz insanlıktan nasibini almamış, kendi eğlencesini mubah görüp, çevresindekilere işkence denilecek hareket ve davranışlarda bulunan insan müsvettelerine.

Ülke insanım neden bu hale geldi sorusunu birçok kişi soruyor.

Aslında cevabı çok açık orta da. Ülkemiz adeta yolgeçen hanı oldu. Her taraftan, her türlü insan gelip yerleşiyor. Sosyal ve kültürel seviyesi çok düşük insan topluluklarından çevre temizliği, kılık kıyafet şıklığı beklemek, güneşin batıdan doğmasını beklemek gibidir.

Son 10–15 yıldır ülke sokaklarımızda ve çevremizdeki başıboşluklar adeta tavan yaptı. Ateşli silahların, havai fişeklerin nerede ve nasıl kullanılacağı kanunlarla belirlenmiş. Ancak kanunlar yazıldıkları sayfalardan ileri gitmiyor.

Onları tatbik edecek görevliler yok. Partisi seçim zaferi kazanmış, silahı kullanan partili, memur partili, müdahale edip işinden mi olsun? Ülkede kurumlar arasında kuvvetler ayrılığı diye bir şey kalmadı. Hayat vicdan meselesi değil, cüzdan meselesi oldu. Sözde görevli aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık.

Meclis üyeliği yaptığım 2004–2009 yıllarında havai fişeğin belirli günlerde ve yerlerde belediye meclisinin belirlediği alanlardan yapılabilirdi. Şimdi ise önüne gelen istediği yerden atıyor. Buna müdahale eden hiçbir kamu görevlisi ortaya çıkmıyor. Hafta içerisinde mütevazı yazlığımızın bahçesinde arkadaşlarla muhabbetteyiz(Esence-Eşkel)200–250 metre mesafede peş peşe yüksek sesli havai fişekler patlamaya başladı. Arkadaşlar birden irkildi. Korkmayın; Bu başıboşluk artık ülkemizde aldı yürüdü. Biz alışmaya çalışıyoruz.

Bu durum ülke geneline yayılmış ki; İstanbul Mahalli Çevre Kurulu 11 Haziran 2012 de aldığı bir karar ile bu başıboşluğun önlenmesini ister ve bir karar alır. Ancak açılan karşı dava ile İstanbul 10 İdare Mahkemesi 29.3.2013 te verdiği bir kararla Çevre Kurulunun aldığı kararı iptal eder.2010 yılında Resmi gazetede yayınlanan düzenlemenin geçerli olduğu kararını verir.

 Bu kararda havai fişeklerin nasıl ve nerelerde kullanılacağı. Kaymakamlıklardan alınacak izinlerle sesiz havai fişeklerin kullanılabileceğini belirler. Ne yazık ki bu ve benzer durumlara bırakın kaymakamlığı, valilikler bile müdahil olamadı.

 Şu 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32 ci maddesi ne güne duruyor. Belediye zabıta görevlileri ne iş yapıyor. Ülkemizde giderek yaygınlaşan kılık, kıyafet başıboşluğunun yanı sıra, can güvenliğimizi hedef alan ateşli silahların kullanılmasındaki sorumsuzluk, insanımızı canından bezdirdi.

Sokaklardaki, düğünlerdeki silahlı magandaları susturmak, vatandaşların can güvenliğini sağlamak devlet güvenlik güçlerinin görevi değil mi?

Vatandaş bir ihbarda bulunmak istediğinde; Karşısındaki memur; İsim soy isim Telefon ve TC nu, ikamet adresini istiyor. Bunu gören vatandaş telefonu kapatıyor. Vatandaş ihbar edenin adı ve adresi karşı tarafa verileceği endişesini taşıyor.

Bu ülkede omuz attı, yan baktı diye cinayetler işlendiğine şahit oluyoruz. Böylece vatandaş güvenlik güçleri arasındaki dayanışma kopuyor… Kısacası insanımızın can güvenliği için jandarma, polis, zabıta nın görev alanı olmalı ki ülke bu başıboş gidişattan kurtulsun.                                                                                                                Bu arada yukarıda ismi geçen Esence-Eşkel sahil bandı kıyı şeridi yosunların yapılan barınak duvarı ile körfez haline gelen güzelim plaj çürüyen yosun kokularından etrafına yaklaşılamaz hale geldi.

Çevre il ve ilçelerden gelen insanlarımızın geçmiş yıllardaki ilgisi kalmadı.Çevresinde yaşayan insanlarımız ve esnaf bu sorunun yetkililerden çözümünü bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?