Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Komşudan Haberler – 17 Kasım 2018
  • 0
  • 16 Kasım 2018 Cuma
  • +
  • -

Bir atasözü vardır, ülke insanımın sık, sık kullandığı; Ev alma komşu al! Diye. Çok yerinde söylenmiş bir söz. Başına bir iş gelse ilk yardım komşudan gelir. Çünkü o mesafe olarak sana en yakınındadır. Buna benzer bir başka atasözümüz daha var. Komşu, komşunun külüne muhtaç olur diye. Bu külüne muhtaç olur cümlesini ileride başka yazılarımda genç nesillere açıklarım. Biz bu hafta kapı komşumuzdan değil de bir sınır komşumuzdan söz edelim.

 

Cumhuriyet kurulduktan daha doğrusu Tanzimat’tan sonra ülke insanımın yüzü batıya dönmüştür. Hala batı tarafımızda bulunan AB ye üye olmak ümidi ile yılları geçiririz. Bizler Balkan ülkelerinde yaşayan soydaşlar ise yıllarca güneşin doğduğu taraftaki Ana vatan Türkiye’ye gidebilmek ümidi ile yaşadık. İlerleyen tarihler süreçlerinde milyonlar ölümü pahasına özlem duydukları ana vatan Türkiye ye kavuştular. Ölümü pahasına kelimem 1877–78 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra kaçak gelmeye çalışanları yollarda Bulgar çetecilerin öldürdüklerinden söz ediyorum. Bunların gerçek olup olmadığını öğrenmeniz için Amerikalı yazar Justin McCarthy’nin eserlerini okumanız yeterli olacaktır.

 

Göçler vardır kendi isteğinizle, daha iyi hayat yaşamak için. Göçler vardır zorla evinden yurdundan edilirsin. İşte Balkan Türkleri özellikle Bulgaristan Türkleri ikincisini yaşadı yüz yılı aşkın bir süredir.

 

Göç edenler veya ettirilenler bu süreci geride bıraktılar. Ancak oralarda akrabalarını, anılarını, atalarını toprak altında bıraktılar. Bu nedenle oralarla ilişkileri kopmadı. Bir komşusu hastalansa, ölüm işi olsa, haber aldığında alel, acele oraya koşar.

 

 

Bu hafta içerisinde iki günlük bir ziyaretim oldu komşuya. Geçmiş haftalarda duyurmuştum. Ata Topraklarından Ana Vatana Anılar başlıklı kitabımdan esinlenilerek çekilen KAÇIŞ 1950 sinema filmimin Ardino-Eğridere Belediyesi Kültür İşleri Başkanlığından talep gelmişti orada gösterilsin diye. İşte bu gerçekleşecek,1984-85 de zorla isim değiştirme asimile etme girişiminin yıl 34. yıl dönümünde 2018 yılının son haftası olan 21 Aralık Cuma saat 14:00 de Belediye Kültür Sanat İletişim salonunda. Bu etkinliğin ayrıntılarını konuştuk başta Belediye Başkanı Sayın Resmi Murat olmak üzere. Bu etkinliğe filimde rol alan Bursalı sanatçılardan oluşan 7 kişilik bir ekip ile katılacağız. Vakti müsait olan gönül dostlarımı orada görmek bizleri mutlu edecektir.

 

        Siyasetle ilgilenen dostlarla ayaküstü yaptığımız konuşmalarda ortaya şu durum çıkıyor. Bu güne kadar Bulgaristan Türklerinin siyasi kalesi olarak bilinen başta Kırcaali belediyesi olmak üzere HÖH almak ve bu birlikteliği parçalamak için önemli girişimlerin olduğunu belirtiyorlar. Ne yazık ki buna alet olanlar yine bizimkiler diyor tecrübeli siyasetçi. Boyko Borisov’un yani GERP partisinin adamları, tanınmış iş adamlarını ildeki belediye başkanlıklarına HÖH aday gösterecekler, kazandıklarına bu belediyeler GERP partisine geçecekler diyor. Çok ilginç bir plan. HÖH ve DOST Yetkilileri artık uyansınlar diyor tecrübeli siyasetçi.

 

Komşuya giderken Kapı Kule Sınır kapısında bir uygulama insanı üzüyor. Bulgar tarafına girerken sözde aracınızı dezenfekte ediyorlar. Ver bakalım 3 avro. Beni ve benim gibi düşünenleri üzen alınan para değil. Sanki biz cuzzamlıymışız gibi fışkırtılan su ile aracınızı daha da kirletmeleri. Onlar bizim ülkemize girerken; Yani batıdan ülkemize giren araçlara aynı muameleyi biz neden yapmıyoruz. Kara yollarına ayak basmadan önce venetka dedikleri pulu almak durumundasınız. Toprak bastı parası. Biz onlara neden aynısını uygulamıyoruz. Yazacak çok konu var, başka haftalara bırakalım.

 

       

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?