Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Şeffaflık mı dediniz? – 5 Ocak 2019
  • 0
  • 05 Ocak 2019 Cumartesi
  • +
  • -

Bu hafta siz değerli okurlarımı tekrar balkanlara Rodop dağları eteklerine Ardino-Eğridere ye götürmek niyetindeyim. Ancak müsaadenizle, hükümetin işçiye, memura emekliye yeni yılda verdiği sadakaya bir göz atalım. Sadaka kelimesi bana ait değil. Sosyal medyadaki yorumlardan aldım. Yazımızın başlığı şeffaflık olduğu için birkaç cümle ile bizdeki şeffaflığı ortaya koyalım.
Yıllık enflasyon yüzde 25 üzerinde olmasına rağmen yüzde 10 küsur zamla işçinin, memurun emeklinin karşısına çıktı ülkenin maliye yetkilileri. Neymiş efendim TUİK yıllık enflasyonu yüzde 20.30 olarak açıklamış. 

 Bir taraftan konunun uzmanları yıllık enflasyonun yüzde 25 in üzerinde olduğunu açık, açık söylerken, hayır yüzde 20.30 da birleşiyor yönetim tarafı. Yapacak söylenecek söz yok. Onlar ne derse doğru der. Bunu da kabullendik diyelim. Vatandaş soruyor; Peki Sayın Cumhurbaşkanının maaşına neden yüzde 10 değil de yüzde 26 zam yapıldı. Neden memura, işçiye, emekliye yüzde 10 zam verildi. Adalet bu mu? 2018 başında enflasyon rakamı yüzde 7 idi.2018 sonunda sözde devletin kurumunun açıklamasına göre yüzde 20.30 Bu rakamlar karşısında sayın maliyeden sorumlu bakan yılsonu enflasyon hedefimizi tutturduk diyor ve övünüyor. Şeffaflık mı dediniz. O zaman gelin hep birlikte Ardino-Eğridere izlenimlerimde gördüğüm şeffaflığı paylaşayım sizlerle.

Bilirsiniz, bizlerdeki belediyelerde bütçe belediye içerisinde, meclis üyeleri, komisyonlarda görüşülür kabul edilir. Dışarıdaki vatandaşlar belediye gelir ve harcamalarından haberdar edilmez. Bütçe açık mı vermiş, kapalı mı vermiş kimse bilmez. Ardino belediyesinin yılsonu sosyal ve kültürel etkinlikleri 3 gün devam etti. Bu etkinliklerden bir tanesi halka hesap verme etkinliği idi. Bu da neyin nesi diyeceksiniz birçoğunuz. Evet, biz de öyle dedik.500 sandalyeli ve bir o kadar da balkon ve salon kenarındaki halk kültür evini hınca, hınç doldurmuştu. Belediye başkanı Sayı Resmi Murat 2018 belediyenin gelir ve giderlerini kuruşu kuruşuna açıklarken nerelere ne kadar harcandığını anlatıyor. Bir saatten fazla süren açıklamanın sonunda salonda müthiş bir alkış koptu. Kendisine sordum; Kanuni bir zorunluluk mu bu açıklamanız; Hayır Zülkef abi, bunu ben başlattım. Beni seçen halkım her şeyden haberdar olmalı ki yanlış yaptığımızda dur diyebilsin. Biz mümkün mertebe denk bütçeyle yılı kapatmaya çalışırız. Bizim yasal olarak Belediye meclisine hesap verme zorunluluğumuz var. Biz ekip olarak halkla bütünleştiğimiz için vatandaşlar bizi bu görevin başına getiriyor. Kendilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Şeffaflık mı dediniz gören varsa söylesin! Şeffaflık paylaşmak demektir. Paylaşmak için adaletli dağıtım yapman gerekir.Adaletli dağıtım;Birilerine kepçe ile diğerlerine kaşığın tersi ile yemek vermek değildir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?