Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Siyasette ‘Nezaket’ – 13 Ekim 2018
  • 0
  • 12 Ekim 2018 Cuma
  • +
  • -

Önce yazımızın başlığındaki nezaket kelimesinin sözlük açılımını genç nesillere anlatalım. Farsça kökenli Arapçaya da uyarlanmış, günümüzde genellikle yaşlılar tarafından kullanılan kelimedir. Açılımı da; Başkalarına karşı incelikli ve saygılı davranma, incelik, naziklik göstermek.Acaba günlük hayatımızda bu cümle ne kadar yer alıyor ve uygulanıyor sorumuza cevap ararsak, maalesef demekten başka kelime bulamıyoruz. Yan baktın, omuz attın, yol vermedin gibi bahanelerle insan öldürenleri görüyoruz.

Bu günkü konumuz siyasette nezaket. Ne yazık ki toplumumuz giderek yozlaşıyor. Nezaketi bir tarafa bırakalım saygısızlaşıyor. Bir zamanlar İstanbul hanımefendileri ve beyefendileri iki yaka arasında seferler yapan vapurlara binerlerken birbirlerine yol vermekten vapurları seferleri aksarmış. Şimdi yeraltı, yer üstü şehir içi trenlere binerken ve inerken o günlerden ve insanlardan eser kalmadığını görüyoruz.

 

Dilerseniz biz yazımızın başlığına geçelim. Bakalım siyasiler arasında nezaket ne seviyelerde. Ben toplumumuzun giderek saygısızlaşmasını biraz da bizleri yönetenlere bağlıyorum. Hani bir söz vardır; İmam osurursa cemaat s….mış diye toplumumuz giderek bu duruma düşüyor.

 

Geçenlerde İYİ Parti genel başkanı Sayın Meral Akşener hanımefendinin evinin önüne gidip tehditkâr sloganlar atan MHP’li guruba katılanlarda nezaket, saygı, insana karşı sevgi unsuru görebildiniz mi; Ben göremedim. Meral hanım çaresizce gelin öldürün diyor. Gurup pervasızca sloganlarına devam ediyorlar. Konu siyasilerin gündemine giriyor. Parti sözcüleri olayı kınıyorlar. Sayın MHP genel başkanı bahçeli konuya değinirken Meral hanımın gelin öldürün sözlerine karşılık; Davet varsa icabet edecek de çıkar cümlesini kullanıyor. Bu cümle açıktan azmettirme anlamı taşımaz mı? Diğer liderlerin durumları farklı mı? Mahkemeler karşılıklı hakaret dosyaları ile dolu. Toplumuna örnek davranışlar sergilemesi gereken sözde liderler, imam misali davranışlardan ne zaman vazgeçecekler dersiniz.

 

Bu hafta da yine eleştirel bir yazı ile karşı karşıya kaldınız. Benim gerçek dostlarım beni sürekli alkışlayanlar değildir. Yeri ve zamanı geldiğinde hatalarımı bana söyleyenlerdir. Önerili eleştiriler yol göstermek gibidir. Ben bunu yapmaya çalışıyorum anlayanlara… Karşılıklı sevgi, saygı huzurlu bir hayatın vazgeçilmez anahtarıdır. Bu anahtara sahip olmak biraz nezaket ister…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?