Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Vaatlerle Ülke Yönetmek – 6 Ekim 2018
  • 0
  • 05 Ekim 2018 Cuma
  • +
  • -

İnsanoğlu birileri bir yalanı kırk kere tekrarlarsa diğerleri zaman içerisinde o yalanlara inanırlarmış. Bu sözün kanıtını ülkemizde yaşıyoruz. Hem de yalanlar ve desteksiz vaatler bizleri yönetenler tarafından sürekli söylenmesine rağmen hala inanmaya devam ediyoruz. Nasıl inanmazsın, koskoca bakan, Başbakan, hatta Cumhurbaşkanı söylüyor, bunlara inanmayacağız da kimlere inanacağız. Hiç bir önerisi ve haklı eleştirisi parmak çoğunluğu tarafından kabul edilmeyen eleştirdikçe mahkemeye verilen muhalefet partileri yöneticilerine mi inanalım.

 

Bundan 20 veya 25 gün önce bakan kendi ağzından kameralar önünde yıl sonuna kadar doğal gaza zam yok diyor; Arkasından konutlarda yüzde 9 sanayide yüzde 14 zam geliyor.3 ay içerisinde konutlarda yüzde 18 sanayide yüzde 28 zam.

 

Günlük hayatımızda kullandığımız tüketim maddelerine gelen zamları yazmaya kalkarsak bu köşeler dar gelir. Gelen zamlar karşısında yıllık enflasyonun ne seviyelerde olduğunu yazmama gerek yok. Bunu açlık sınırı altındaki asgari ücretle yaşamaya çalışan vatandaşımız çok iyi biliyor.

 

Hal bu ki 2003 yılı yanılmıyorsam Ekim ayında çiçeği burnunda AK Parti başkanı ve başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan şu sözleri ile halka ümit vermiş idi.”Bu ülkede asgari ücret insani değil.”Kendisini coşku ile alkışlamıştık. Ne yazık ki 16 yıldır hep vaatlerle yaşadık. Asgari ücret bir türlü açlık sınırının üzerine çıkamadı. Sayın Berat Albayrak 2023 yılına kadar her şey düzelecek diyor. Gelecek yıllar için de pembe tablolar çiziliyor ve salondan alkışlar yükseliyor.

 

Zamanın Başbakanı Sayı Binali Yıldırım; Seçimlerden sonra ülke uçuşa geçecek demişti. Bu söze inananlar onları, yavru muhalefetin de desteği ile tekrar iktidar yaptı. Ülke zamlarla, enflasyonla ve temel gıda maddeleri ve hastalıklı hayvan ithalatları ile bataklığa doğru düşüşe geçti. Bu seçim sonuçları nasıl elde edildiği hakkında yorum yapmayacağım. Adı yüksek olan kurum ilan ettikten sonra bize söz düşmüyor.

 

Sayın Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı hafta içerisinde aylık gideri 1,800 000 TL. Olan ki bu rakam 1125 kişinin bir aylık asgari ücreti, saraya çağırdığı konutlarına hitaben yaptığı konuşmada; “Bundan sonra üretimde kaliteye önem vereceğiz” diyor. Peki, adama sormazlar mı, bu güne kadar üretimler hep merdiven altında mı yapıldı diye. Bir de Medyayla falan, filan demokrasi olmaz diyor. Hal bu ki bağımsız ve özgür medya halkın gözü, kulağı ve sesidir. Ne yazık ki iktidarın sayesinde istisnai medya gurupları dışında iktidarın borazanlığını yapmayan kuruluş kalmadı.

 

Birçok yazımda belirttim, yine yazıyorum; Hayat pahalılığı, geçim sıkıntılarımız bizlerin iç meselesi. İktidar değişir bunlar düzelir. Bir konu var ki ülke geleceğini tehdit ediyor. Yabancılara tapulu arazi satışları. Adama süresiz olarak arazi tapusu verdiyseniz onu geri alamazsınız. İsrail n nasıl kurulduğunu hatırlayın. Bunlar sözde dostların uzun vadeli stratejilerinden sadece birisidir. Bir husus daha dikkatimi çekti hafta içerisinde, Yerli üretim etiketi yapıştırılacak tüm emtiaların üzerine. Kardeşim, ithal etmediğin ne kaldı ki üzerine yerli üretim diyeceksin. Hastalıklı hayvanlar ithal ediyorsun, ilgili bakan ölen var mı diyor. Yerli üretim dediğin tarımsal gıda ürünlerinin genetiği ile oynanmadığını nereden bileceksin. Adamlar bizi nereden nasıl vuracaklarını düşünüyorlar. Kendine, özüne dön ey iktidar. Taşıma su ile değirmen dönmez. Ekonomiyi ABD li Mc Kinsey denetleyecekmiş yazıklar olsun! Bu karar Türk Mali müşavirlerine ve iktisatçılara hakarettir…

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?