Zülkef YEŞİLBAHÇE
Zülkef YEŞİLBAHÇE
zulkefyesilbahce@kentgazetesi.com
Yüzde 10 saçmalığı – 3 Kasım 2018
  • 0
  • 02 Kasım 2018 Cuma
  • +
  • -

 

Ülke çapındaki ekonomik gelişmelere ve bu gelişmelerin karşısında ülkeyi yönetenlerin beyanatları, olayları yakından takip eden insanları adeta şaşırtıyor.

Ekonomiden sorumlu Albayrak, ülkede ekonominin gelişmesini kendi tekelinde bulunduran firma sahiplerine çağrıda bulunuyor. Yılbaşına kadar herkes yüzde 10 indirim kararı alsın, enflasyonla mücadelemize destek olsun diye. Bu çağrı aylar önce dolarınızı bozdurun, yükselişi önleyelim çağrısından ileri gitmedi. Birisi ürünlerinizde yüzde 10 indirimi yapın diyen firmaların iflasın eşiğinde olduğunu sanki görmüyor. Adamlar ellerindeki emtiaları yüzde 40–50 indirimle satmaya çalışıyorlar. Moda haline geldi, karşılaştığımız sıkıntıları, dışarıdan birilerin üzerine atarak kendimizi aklamaya çalışmak.

Yine Sayın Albayrak’ın ifadesine göre Ülkemizde gelişen ekonomik istikrarsızlık planları dışarıda bir ülkenin başkentinde hazırlanmış. Vatandaş soruyor; Farz edelim doların yükselişini Feto veya Trump sağladı diyelim. Gıda maddelerinde ki soğanda, sarımsakta, marulda, ıspanakta ve diğer tüketim ürünlerindeki yüzde 100–200 artışları yine dış güçler mi sağladı. Seçim öncesinde soğan, patates hikâyesini ne çabuk unuttunuz. O dönemde stoklanan soğanlar depolarda çürüdüğü haberleri medyalarda yer alıyor. Fiyatların 10–15 kat yükseleceği ifade ediliyor. Bu stokçulara karşı maliye yetkilileri, belediye zabıta görevlileri sokakta pamuk şekeri satan çocuğun birkaç kuruşluk şekerlerini yere saçmakla görev mi yaptıklarını sanıyorlar.

 

Ürünlerde yüzde 10 indirim yapın çağrısına iktidara yakın marketler biz bu çağrıya katılıyoruz dediler. Uyanık vatandaş mağazaya gittiğinde ürünün üzerindeki etiketle, kasadaki fiyatın aynı olmadığını gördü. Bir isyan, bir feryat, duyan oldu mu bilmem. Enflasyonla mücadele çağrısına karşılık saray harcamalarından şu kalemleri kıstık diye bir açıklama gelmiyor nedense. Fedakârlık hep açlık sınırı altındaki asgari ücretle hayatta kalmaya çalışan vatandaştan isteniyor. Hiç kimse sormuyor; Elektrikte, suda, doğalgazda tüketilen gazın, suyun, elektriğin bedeli olan ücretin iki katı fazlası vergiler neden ödettiriliyor bu garip insanlara.

 

Sayın Albayrak yılsonu enflasyonunun düşük çıkması için çağrı yaparken Merkez Bankası yetkilileri, yılsonu enflasyonu yüzde 24–25 olarak belirliyor. Birkaç puan düşük olursa taraf medya manşet atacak; Merkez Bankası enflasyon sonucunda yanıldı diye. Memura işçiye, emekliye yapılan yüzde 4+4 zamlara karşılık İYİ Parti lideri Sayın Meral Akşener soruyor Reise, Kendi maaşına yaptığın zammı, işçiye, memura, emekliye yaptın mı diye. Cevap yok. Tüm bu gelişmeler karşısında iktidarın sözlü, kandırmaca icraatlarını alkışlayan bir topluluk olduğu sürece değişen bir şey olmayacak sandığa kadar.

 

Sayın Meral Akşener’ in Tek devletin, Tek Milletin, Tek Bayrağın, Tek Vatan adı TÜRK’ tür diye reise yaptığı uyarının cevabını henüz göremedik. Bir cümlemi bir kez daha ısrarla paylaşacağım değerli okurlarımla; Ekonomik sıkıntılar geçicidir. Bir gün gelir düzelir veya bu pahalılığa rıza gösteririz çaresiz…  Ancak, iktidarda kalmak için ülke mozaiğini sen şusun, sen busun gibi ayrıştırmalar ülkeyi karanlığa sürükleyecektir.

 

Ülkenin ekonomik durumu benim gözlemlerime göre bu. Ekranlarda yağcı iktidar taraftarı ekonomistlerin dışındaki konulara tarafsız bakan ekonomi yorumcuları felaket tellallığı değil gerçekleri anlatmaya devam etmeliler. Bir zamanlar dolar 2 TL. Aşamayacak diyen jöleli danışman hala görevde mi acaba…Yüzde 10 indirim yapın çağrısı yastık altındaki olmayan dolarlarınızı bozdurun a benzedi…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?