Zamlı 65 yaş aylığı ne zaman yatar? 2018 yaşlılık maaşı ne kadar oldu?

65 yaş üstü sosyal güvencesi olmayan yaşlılara gelir imkanı veren yaşlılık aylığı da zamlanıyor. 2018 yılında 600 bin civarında olan 65 yaş üstü yaşlılara ödenen yaşlılık aylığı 500 liraya çıkarıldı. Peki, zamlı bir şekilde hesaplarda olacak olan 65 yaş aylığı ne zaman yatacak? İşte konuya ilişkin detaylar…

Zamlı 65 yaş aylığı ne zaman yatar? 2018 yaşlılık maaşı ne kadar oldu?

Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan, aylık geliri geçinemeyecek kadar az olan ve kimi kimsesi bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan üç aylık desteğe yaşlılık aylığı deniyor. 3 ayda bir ödenen 65 yaş aylığına yapılan zammı Başbakan Binali Yıldırım duyurmuştu. 266 liradan 500 liraya çıkarılan yaşlılık aylığı üç ayın toplamında 1500 lira olarak ödenecek. Yaşlılara gelir kapısı olan 65 yaş aylığı zamlı olarak ne zaman ödenecek? Peki, 65 yaş aylığını kimler alabilir? Yaşlılık maaşı başvurusu nasıl yapılır? 65 yaş aylığı hakkında tüm merak edilenler haberimizde…

65 YAŞ AYLIĞI NE ZAMAN ÖDENECEK?

 

Geçtiğimiz gün aylığı 500 liraya çıkarılan yaşlılık maaşı üç aylık periyotlar ile mart, haziran, eylül ve aralık aylarında veriliyor. Yeni torba yasa ile maaşları artan vatandaşlar yaşlılık aylıklarının ne zaman ödeneceğini merak ediyorlardı. Zam sonrasında yatacak olan ilk maaş Haziran ayı içerisinde hesaplara yattı.

KİMLER YAŞLILIK MAAŞI ALABİLİR?

Yaşlılık maaşı almak için 3 temel kriterin yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartların sağlanması durumunda yaşlılık maaşı başvurusunda bulunan kadın-erkek her vatandaş bu imkandan faydalanabiliyor. İşte, 65 yaş aylığı almak için gerekli olan üç kriter

1. İlk şart 65 yaşını doldurmuş olmak,

2. Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmamak; emekli olan, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de bu aylıktan yararlanamıyor. 

3. Aylık gelirin 484 liranın altında olması gerekiyor; Gelir hesabında daha önceden hane içindeki herkesin gelirine bakılıyordu. Artık 65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisiyle eşinin geliri dikkate alınıyor.

* Sigorta primini yatıranlar ile herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar,

* Nafaka alan kişiler ya da bunu alma hakkı olacak olan kişiler

* Sosyal Hizmetler kanununun ilgili hükmü gereğince harçlık alanlar

* Hane halkının ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden (üçte birinden) fazla olan kişilerin yaşlılık aylığını alma hakkı yoktur. 

65 YAŞ AYLIĞINA NASIL BAŞVURULUR?

Yaşlılık maaşı almak için gerekli olan kriterleri yerine getirmiş olan vatandaşların adreslerinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na başvurmaları gerekiyor. Daha sonra valilik ve kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınıyor. Alınan evraklar ‘SGK primsiz ödemeler’ birimine teslim ediliyor. Form, ‘Aile Bakanlığı’nın internet sitesinde bulunuyor. 65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak. SGK belgeleri inceleyecek ve maaş bağlama kararını verecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

DİĞER ÖNE ÇIKAN HABERLER

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?